4 października 2023

Zmiany na rynku nieruchomości w 2018 roku

Miniony rok 2017 według danych statystycznych, charakteryzował się najwyższą liczbą dokonanych transakcji na rynku nieruchomości. Mieszkania sprzedawały się szybko, ponieważ warunki kredytowe były sprzyjające, a stopa bezrobocia utrzymywała się na niskim poziomie. Deweloperzy uzyskali łącznie ponad 130 tys. pozwoleń na budowę w całym 2017 roku. Liczby są imponujące, a rynek nieruchomości zdecydowanie może pochwalić się rekordowymi wynikami. Czy sytuacja zmieni się jednak w 2018 roku? Jakie zajdą zmiany w prawie budowlanym i jakie będą miały skutki dla deweloperów?

Zmiana prawa budowlanego

Wraz z nowym rokiem, od 1 stycznia 2018 roku, weszły w życie nowe przepisy budowlane, które dotyczą głównie powierzchni mieszkań. Pierwsza zmiana dotyczy architektów i projektantów, ponieważ mieszkania budowane w nowym roku powinny posiadać minimalny metraż 25m2. Uregulowane jest również miejsce, w którym powinna znaleźć się pralka. Dotychczas wskazane było umieszczenie jej w łazience, jednak od stycznia możliwe jest dowolne jej zagospodarowanie.

Lokalizacja – główny wyznacznik inwestora

Każdy, kto kupuje nieruchomość w dużym mieście, poszukuje przede wszystkim dogodnej lokalizacji, blisko centrum lub z dobrym dojazdem do pracy. Dzielnica, w której znajduje się nieruchomość może wpływać bardzo pozytywnie lub negatywnie na podjęcie decyzji o zakupie. Od nowego roku, czynnik lokalizacyjny będzie miał jeszcze większe znaczenie, a działania deweloperów przyczynią się do większego zagęszczenia budownictwa w centrum miast. Jest coraz mniej miejsca na nowe mieszkania w centralnych dzielnicach, dlatego inwestorzy teraz częściej podejmują decyzję o remoncie i odnowieniu starszych lokali.

Czy mieszkania będą droższe?

Rosnące stopy procentowe oraz konkurowanie deweloperów o najlepszą lokalizacje może przyczynić się do podniesienia cen nieruchomości. Zmiany zależą jednak od aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, a także od dostępności kredytów hipotecznych. Przewidywany jest również wzrost cen gruntów budowlanych oraz utrudnienia związane z zakupem terenów rolnych. W 2018 roku może dojść więc do wahań cenowych, jednak sytuacja na rynku nieruchomości nie powinna być gwałtowna.

Read Previous

Finanse gospodarstwa domowego – o czym trzeba wiedzieć?

Read Next

Fundusze Europejskie – jak pozyskiwać finanse w firmie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular