4 października 2023

Zakup samochodu — kredyt czy leasing?

Zakup samochodu to ważna decyzja, często na lata. Musimy przy wyborze finansowania zakupu auta wziąć pod uwagę wszystkie istotne aspekty. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakupu samochodu na firmę. Wiadomo, że prowadząc przedsiębiorstwo, przede wszystkim działalność jednoosobową lub małą spółkę, szukamy najlepszych, ale też oszczędnych rozwiązań. Nie chcemy wpaść jak ta “śliwka w kompot” i podpisać niekorzystnej umowy. Co jest lepsze leasing czy kredyt samochodowy? Mimo, że odpowiedź nie jest łatwa, postaramy się nieco do niej zbliżyć w tym tekście, przestawiając za i przeciw obu opcji.

Kredyt na samochód — umowa z bankiem

Kredyty samochodowe wciąż cieszą się dużą popularnością. Konkurencja w bankowości jest bardzo duża, z tego też powodu banki muszą być coraz bardziej elastyczne w swojej ofercie kredytu na auto. Dzisiejszy klient dzisiaj ma wiedzę, potrafi korzystać z Internetu, porównywać oferty.
Banki proponują coraz korzystniejsze warunki, z niskim oprocentowaniem (stopa WIBOR), z prowizją za udzielenie kredytu z planem spłaty kredytu idealnie dopasowanym do oczekiwań kredytobiorcy. Łatwiej w obecnej chwili wynegocjować bezpieczną wysokość raty.
Instytucje bankowe zazwyczaj wymagają dostarczenia większej ilości dokumentów i zaświadczeń — weryfikują klienta w BIK, proszą o zaświadczenie o zarobkach. Klient biorąc kredyt od początku, ma poczucie, że samochód jest jego własnością. Kredytobiorca też sam wybiera sobie punkt serwisowy.

Leasing samochodowy – idealne rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców

Leasing na samochód biorą zazwyczaj młode firmy, które dopiero wkraczają na rynek. Nie jest to jednak regułą. Dlaczego tak się dzieje? Leasing wiąże się bowiem zazwyczaj z mniejszymi kosztami, dla osoby, której udzielany jest leasing. Oczywiście, instytucja leasingowa bądź bank wymaga jąwkładu własnego, ale nie są to kwoty wysokie. Zazwyczaj wysokość wkładu własnego wynosi do 10% wartości auta. Instytucja leasingowa udostępnia w leasingu auto (używane lub nowe), po okresie trzech lat spłacania rat oraz uiszczenia kwoty wykupu rat samochód może stać się własnością przedsiębiorcy.

Mylne jest przekonanie, że decydując się na leasing, nie przedstawiamy naszej sytuacji ekonomicznej. Instytucja leasingowa, tak samo, jak kredytodawca może sprawdzić nasze możliwości finansowe i poprosić o przedstawienie między innymi zaświadczenia o wysokości zarobków. Coraz częściej bywa jednak tak, że przy określonej grupie pojazdów firma leasingowa nie oczekuje wielu zaświadczeń. Brak formalności może mimo to spowodować podwyższenie opłaty wstępnej.

W przypadku leasingu firma leasingowa ustala wysokość raty — możliwość manewru nie jest już tu taka duża. Po kilku latach leasingowania auta przedsiębiorca staje się właścicielem samochodu. Atutem jest dostęp do profesjonalnej pomocy technicznej i renomowanego serwisu, serwisant jest zazwyczaj narzucony przez instytucję udzielającą leasingu. Mamy jednak pewność, że nasze auto w razie czego będzie naprawiane w profesjonalnym, zaufanym serwisie.

Co lepsze? Kredyt czy leasing samochodowy?

Niestety jest to pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór zależy od potrzeb przedsiębiorcy, jego oczekiwań. Zawsze warto wziąć pod uwagę obie możliwości, sprawdzając wiele ofert i weryfikując je – koniecznością jest również dokładne sprawdzenie wszystkich tabeli opłat i prowizji. Dopiero sprawdzając wszystko “od A do Z” możemy mieć pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru.

Read Previous

Czym jest umowa o pracę i co powinna zawierać

Read Next

Klasy podatkowe w Niemczech – do jakiej z nich się zaliczasz?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular