3 października 2023

Wypowiedzenie umowy OC – jak powinno przebiec?

Nie musimy wiązać się z jednym ubezpieczycielem na całe życie. Liczna konkurencja oraz zmiany prawne wymuszają na firmach oferowanie coraz to lepszych zniżek, które mają zachęcić klientów. Niekiedy warto z nich skorzystać i zmienić swoje OC. Tylko od czego zacząć i na jakie procedury zwrócić uwagę?

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Oprócz sytuacji, w których to anulowanie OC odbywa się na innych zasadach – np. wtedy, gdy samochód został doszczętnie zniszczony w wypadku lub został skradziony, istnieją momenty, w których sami możemy zdecydować o wypowiedzeniu umowy. Najczęściej dzieje się tak w dwóch przypadkach:

  • Zakupiliśmy samochód objęty OC danego ubezpieczyciela, jednak nie chcemy płacić składek w tej firmie.
  • Zbliża się koniec umowy i chcielibyśmy przenieść OC do innego TU.

W pierwszej sytuacji musimy pamiętać o tym, że niejednokrotnie składki opłacane przez poprzedniego właściciela mogą się znacznie różnić od tych, które przyjdzie płacić nam. Dzieje się tak, ponieważ na tę kwotę składa się nie tylko stan auta, ale również staż kierowcy i jego historia kolizji.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Warto zaznaczyć, że cały przebieg wypowiedzenia zależy od ubezpieczyciela – firmy akceptują różne wzory i wymagają innych dokumentów. Na przykładzie Allianz oraz PZU pokażemy, jak może wyglądać wypowiedzenie umowy.

W momencie zakupienia samochodu mamy pełną możliwość w obu towarzystwach zrezygnować ze starego OC w dowolnym momencie. Oznacza to, że nie ograniczają nas ramy czasowe umowy, gdyż to nie my ją podpisywaliśmy. W przypadku umowy zawartej przez internet lub telefon mamy 30 dni na jej odstąpienie. W obu sytuacjach potrzebne jest jednak sporządzenie pisma.

Na stronie internetowej Allianz dostępny jest wzór wypowiedzenia, który należy uzupełnić, wydrukować i podpisać. PZU nie przygotowało takiego rozwiązania, jednak akceptuje wszystkie wypowiedzenia napisanie zgodnie z obowiązującymi normami. Tak przygotowane pismo dostarczamy do ubezpieczyciela najpóźniej dzień przed wygaśnięciem umowy. Obowiązuje data stempla pocztowego, nadania maila lub osobistego stawienia się w placówce.

Pamiętajmy o tym, że wysyłając wypowiedzenie mailem musimy zeskanować ręcznie podpisany druk – wysłanie wypełnionego formularza bez odręcznego podpisu nie jest uznawane w żadnym TU.

 

Read Previous

Kalkulator OC – dlaczego warto użyć go przed wyborem ubezpieczenia OC?

Read Next

Radca prawny – dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular