4 października 2023

Ubezpieczenie AC samochodu – co powinieneś o nim wiedzieć?

Myślisz nad wykupieniem ubezpieczenia AC dla swojego pojazdu? Dowiedz się, co takie ubezpieczenie obejmuje i na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie autocasco (w skrócie AC) zaliczane jest do grupy dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych (w odróżnieniu od obowiązkowego ubezpieczenia OC). To oznacza, że zawarcie umowy między ubezpieczycielem a kierowcą zależy tylko i wyłącznie od właściciela pojazdu. Umowę AC zawiera się najczęściej na 12 miesięcy. Potwierdzeniem zawarcia tego rodzaju ubezpieczenia jest dokument zwany polisą. Staje się ona ważna od dnia, w którym opłacisz określoną kwotę (całość lub ustaloną ratę). Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczenie AC wygaśnie. Dzieje się tak w następujących sytuacjach:

 • po zakończeniu ustalonego okresu ubezpieczenia,
 • w przypadku nieopłacenia kolejnej z rat.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Zastanawiasz się, po co Ci polisa AC? Jest ona potrzebna do wypłaty odszkodowania w przypadku różnych nieprzewidzianych okoliczności. Mogą to być na przykład:

 • kradzież Twojego samochodu,
 • zniszczenie pojazdu spowodowane żywiołami (pożarem, powodzią, silnym wiatrem),
 • uszkodzenie wynikające ze zderzenia z leśną zwierzyną,
 • zniszczenie samochodu przez nieznanego sprawcę.

W takich przypadkach możesz być pewien, że otrzymasz odszkodowanie za zniszczony pojazd. Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem samochodu i nie wiesz, jaką firmę wybrać? Możesz zdecydować się na przykład na biuro ubezpieczeń Prominent. Jeżeli jesteś mieszkańcem Krakowa lub okolic, zapoznaj się z ich dokładną ofertą dotyczącą ubezpieczeń związanych z komunikacją: http://www.ocacubezpieczeniakrakow.pl/.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia AC?

Najważniejszą rzeczą, na jaką musisz zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia AC jest jego zakres. Każda firma ubezpieczeniowa oferuje bowiem inny zakres ubezpieczenia. Twoim zadaniem jest dokładne zapoznanie się z nim lub, w przypadku braku informacji, dopytanie ubezpieczyciela. Warto także, abyś ustalił ze swoim ubezpieczycielem od jakiej wysokości strat możesz ubiegać się o odszkodowanie. To ważne, jeżeli nie chcesz z własnej kieszeni płacić za porysowane drzwi lub ukradzione lusterka. Co jeszcze należy brać pod uwagę, wybierając ubezpieczenie AC?

Suma ubezpieczenia

Wysokość sumy ubezpieczenia musi być dokładnie zapisana w umowie, którą zawierasz z ubezpieczycielem. Pamiętaj, aby kwestii finansowych nigdy nie uzgadniać wyłącznie drogą ustną. Tak ważne ustalenia powinny być zapisane, aby w każdej chwili móc je sprawdzić lub się do nich odwołać. Jak wylicza się sumę ubezpieczenia? Najczęściej ubezpieczyciel bierze pod uwagę:

 • wiek samochodu,
 • jego markę,
 • ilość przejechanych kilometrów.

Dopilnuj, aby wszystkie ustalenia z Twoim ubezpieczycielem zostały zapisane na umowie.

Ubezpieczenie szyb

Szyby w aucie są najbardziej narażone na zniszczenia. Często nie masz wpływu na to, że pękną one wskutek odprysku kamyczka czy żwiru na drodze – dlatego dobrze jest ustalić takie kwestie ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. Dokładnie dopytaj, czy szyby w Twoim samochodzie będą ubezpieczone od wszelkich zarysowań, pęknięć czy odprysków.

O co jeszcze warto zapytać ubezpieczyciela przed wykupieniem AC?

 • Dowiedz się, czy otrzymasz całą kwotę odszkodowania, czy ubezpieczyciel wypłaci dla siebie część własną.
 • Zorientuj się, jaką kwotę otrzymasz w przypadku zniszczenia auta lub jego kradzieży.
 • Zapytaj ubezpieczyciela o warunki naprawy zniszczonego pojazdu. Czy otrzymasz nowe oryginalne części z serwisu, czy będą to tańsze zamienniki.

Read Previous

Klasy podatkowe w Niemczech – do jakiej z nich się zaliczasz?

Read Next

Tourism booming most Dubai is international tourist

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular