3 października 2023

Tańsze przelewy w euro – o ty musisz wiedzieć!

Komisja Europejska wprowadza nowe regulacje, które wymuszą na bankach wyraźne obniżenie prowizji za zlecenia przelewów w europejskiej walucie.

Jak to obecnie wygląda?

Na stan obecny wykonanie przelewu w euro w polskim banku kosztuje około 5 zł, jednak jest kilka banków, których klienci za taką operację zapłacą nawet 20-30 zł. Jest tak, ponieważ ponosimy koszty przewalutowania, w skład których wchodzą własny kurs waluty, który banki zawyżają oraz ukryte prowizje.

Co ma się zmienić?

Komisja Europejska planuje wprowadzić przepisy, które dadzą nam możliwość porównania dostępnych metod przewalutowania i wybrania najkorzystniejszej. Według nowych przepisów zlecenie przelewu ma kosztować tyle samo, co przelewy w lokalnej walucie. Jako że w większości przypadków przelewy w złotówkach są bezpłatne, podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku zlecania przelewów we wspólnej walucie UE.

Warto pamiętać jednak o tym, że nowe przepisy nie będą dotyczyły przelewów walutowych w walutach innych niż euro. Te są najdroższe, bowiem potrafią kosztować nawet 100 zł.

Zanim nowe przepisy wejdą w życie z pewnością minie kilka lat.

Read Previous

Jak przekształcić oszczędności w inwestycje?

Read Next

Spadek akcji Facebooka – co to oznacza?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular