4 października 2023

Szansa na własne M4 dla Młodych

O własnym mieszkaniu marzy wiele osób, jednak zdecydowana większość z nich nie ma wystarczająco dużo oszczędności, żeby pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z myślą o młodych osobach pragnących zamieszkać we własnym domu powstał program „Mieszkanie dla młodych”.

„Mieszkanie dla młodych”, czyli dla kogo?

Program „Mieszkanie dla młodych” polega na dofinansowaniu przez państwo wkładu własnego. Obejmuje on osoby przed 35 rokiem życia, które kupiły na rynku pierwotnym mieszkanie lub dom jednorodzinny oraz zaciągnęły kredyt na rzecz tego zakupu. Skorzystanie z programu wymaga spełnienia kilku warunków. Nabyte lokum nie może przekraczać określonej powierzchni, czyli 75m² w przypadku mieszkań i 100m² jeśli korzystający z programu kupuje dom. Dla rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci ograniczenie to zwiększa się odpowiednio do 110m² i 85m². Kredyt należy wziąć na co najmniej 15 lat na sumę wynoszącą przynajmniej 50% ceny kupowanego mieszkania, a sama cena nie może przekraczać określonej dla różnych lokalizacji kwoty.

Jakie dofinansowanie można dostać?

Korzystający z programu „Mieszkanie dla młodych” mogą otrzymać dopłatę do 50m². Zależnie od tego czy kredytobiorca ma dzieci, przysługuje mu różna wysokość dofinansowania. Osoby bezdzietne otrzymują 10% dopłaty do wkładu własnego, zaś te, które wychowują dzieci – 15%. Jeśli tym drugim w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, mogą oni dodatkowo otrzymać 5% na częściową spłatę kredytu. Dotyczy to także rodziców dzieci przysposobionych. Ci, którzy rozpoczęli budowę własnego domu mają szansę na częściowy zwrot VAT pry zakupie materiałów budowlanych.

Co należy zrobić?

Aby skorzystać z programu „Mieszkanie dla młodych” należy, oprócz wniosku o przyznanie kredytu, złożyć w banku wniosek o dofinansowanie oraz pomyślnie przejść weryfikację wymaganych kryteriów – wieku klienta oraz ceny i powierzchni mieszkania. Następnie gromadzone są potrzebne dokumenty i liczy się zdolność kredytową wnioskodawcy. Po podpisaniu i zatwierdzeniu umowy bank wypłaca środki, w tym ostatnią transzę należności bezpośrednio na konto dewelopera.

Read Previous

Spadek akcji Facebooka – co to oznacza?

Read Next

Samochód w formie darowizny – jak to się robi?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular