4 października 2023

Sposoby na oszczędzanie

Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Możemy je znaleźć w różnego rodzaju poradnikach czy na stronach internetowych zajmujących się tą tematyką. Przynajmniej podstawowa wiedza z tego zakresu pozwoli nam odpowiednio dobrać metodę oszczędzania do naszych potrzeb.

Konta oszczędnościowe

Podstawowym produktem, jaki znajdziemy niemal w ofertach wszystkich banków, są konta oszczędnościowe. Pieniądze umieszczone na koncie są stale oprocentowane i w efekcie możemy liczyć na odsetki. Niestety takie konta są często płatne, przez co wypracowane środki musimy przeznaczyć na opłatę za konto. Innym rozwiązaniem są standardowe lokaty bankowe. W tym wypadku, przed udaniem się do banku, warto samodzielnie zapoznać się z rodzajami lokat – nie tylko z wysokością oprocentowania, ale również z częstotliwością występowania kapitalizacji (im częstsza kapitalizacja, tym wyższe będą zyski z lokaty). Dzięki temu nie zdecydujemy się pierwszą lokatę, jaką zaoferuje nam pracownik banku. Dodatkowo wiele osób woli odkładać pieniądze w domu. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, ponieważ korzystniej byłoby wybrać chociaż najprostszy rodzaj oszczędzania w instytucji bankowej, który jednak zagwarantuje nam zabezpieczenie środków przed inflacją.

Mniejsze rachunki

Odpowiednie oświetlenie mieszkania może w znaczny sposób zmniejszyć nasze rachunki domowe. Tradycyjne żarówki trzeba zmienić na energooszczędne. Wychodząc z pomieszczenia, powinniśmy zawsze pamiętać o wyłączeniu światła. Kupując lodówkę powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić jej klasę energetyczną.

Zmiana przyzwyczajeń

Warto u nas zmienić pewne nawyki, które nie do końca korzystnie wpływają na stan naszego portfela. Zamiast jeździć do pracy samochodem i tracić pieniądze na paliwo, warto wsiąść na rower i zyskać na tym finansowo. Nie dość, że zaoszczędzimy, wpłynie to korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto też zdrowo się odżywiać. Zamiast fast foodów lub innych rzeczy, warto gotować samemu. Nie dość, że zdrowo to z całą pewnością wyjdzie to taniej. Dzięki temu możemy zaoszczędzić w skali miesiąca nawet do kilkuset złotych. Dzięki rozsądnym zakupom oraz wprowadzeniu kilku zmian w swoim stylu życia możemy znacznie podreperować rodzinny budżet.

 

Read Previous

Czy warto korzystać z usług doradcy kredytowego przed zakupem mieszkania?

Read Next

Opinia Tax Time na temat remontów mieszkań – możemy sporo zaoszczędzić!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular