4 października 2023

Spadek akcji Facebooka – co to oznacza?

W efekcie afery wycieku danych osobowych około 80 mln użytkowników Facebooka do firmy Cambridge Analytica akcje społecznościowego giganta spadły o 9 procent, a giełdowa wartość Facebooka w ciągu tygodnia zmalała o 73 miliardy dolarów. Jak wpłynie to na przyszłość portalu?

Jakie stary poniósł Facebook?

Przed aferą związaną z wyciekiem danych do Cambridge Analytica giełdowa wartość Facebooka wynosiła 500 miliardów dolarów. Dawało mu to piąte miejsce wśród najbardziej wartościowych firm w Stanach Zjednoczonych. W ciągu tygodnia inwestorzy w panice wyprzedawali akcje społecznościowego giganta. 73 miliardy, o które zmalała jego giełdowa wartość, to tyle, ile wynosiła podczas jego debiutu na Wall Street w 2012 roku.

Co przyczyniło się do spadku notowań?

Do masowego wyprzedawania akcji Facebooka przyczyniła się amerykańska Federalna Komisja Handlu, która podała do wiadomości, ze prowadzi śledztwo dotyczące polityki prywatności praktykowanej przez Facebooka. Przesłuchania są prowadzone przez komisje sądownictwa i handlu w Senacie USA, a także komisję handlu Izby Reprezentantów. Jeżeli uzna się, ze Facebook nie przestrzegał reguł prywatności, może zostać ukarany grzywną 40 tysięcy dolarów za każde uchybienie.

Co to oznacza dla społecznościowego giganta?

Facebook jest narażony na dalszy spadek wartości akcji, a także na obniżenia ratingu przez agencje oraz odwrót reklamodawców. To ostatnie wydaje się wciąż mało prawdopodobne, ponieważ Facebook tak naprawdę nie ma równego sobie konkurenta. Większość firm nie może pozwolić sobie na zrezygnowanie z tak istotnego kanału przekazu, jakim jest Facebook. Mimo tego w akcji #deletefacebook wzięła udział tak potężna marka jak Tesla.

Efektem prowadzenia śledztwa może być wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które z kolei mogłyby ograniczyć zdolności biznesowe Facebooka. Skutkiem afery z Cambridge Analytica jest oczywiście kryzys wizerunkowy, który odbija się poprzez usuwanie kont przez prywatnych użytkowników Facebooka.

Czy Facebook podzieli losy Google’a, na który w 2017 roku Komisja Europejska nałożyła gigantyczną sankcję 2,4 miliarda Euro za złamanie prawa antymonopolowego?

Read Previous

Tańsze przelewy w euro – o ty musisz wiedzieć!

Read Next

Szansa na własne M4 dla Młodych

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular