4 października 2023

Samochód w formie darowizny – jak to się robi?

Darowizna stanowi jedną z popularnych form przekazania majątku. W drodze darowizny można również przekazać samochód. O czym należy pamiętać planując taki proces?

Jak rozumieć darowiznę?

Darowizna polega na nieodpłatnym wzbogaceniu obdarowanego danym dobrem. Darczyńca w tym przypadku rezygnuje z zysku, co sprawia, że tego typu transakcje są popularne wśród osób blisko spokrewnionych. Na atrakcyjność darowizny jako formy nabycia przedmiotów wpływają zarówno proste procedury związane z tym działaniem, jak również zwolnienie od konieczności zapłaty podatku, jaki obowiązuje przy innych rodzajach transakcji.

Darowizna zwolniona od podatku?

Nabycie samochodu w ramach darowizny jest zwolnione od konieczności zapłacenia podatku, jednak tylko wtedy, gdy stronami transakcji pozostają osoby blisko spokrewnione. Dodatkowo łączna wartość pojazdu nie może przekraczać 9637 zł. W ciągu maksymalnie 6 miesięcy od przeprowadzenia transakcji w urzędzie skarbowym należy zgłosić darowiznę za pomocą druku SD-Z2. Kolejnym warunkiem uniknięcia podatku jest brak obecności jednorazowego dochodu w kwocie przekraczającej 9637 zł przez ostatnie 5 lat.

Procedury w trakcie darowizny

Umowa darowizny nie musi być sporządzona przez notariusza – dokument można przygotować samodzielnie. Dalsze procedury związane z przerejestrowaniem pojazdu są identyczne, jak w przypadku standardowego nabycia samochodu i wiążą się z wizytą w Wydziale Komunikacji lokalnego starostwa powiatowego. Pamiętać jednak należy, że w przypadku zbycia pojazdu nabytego na drodze darowizny przed upływem 6 miesięcy, sprzedający zobowiązany jest do uiszczenia opłaty podatkowej w wysokości 18 lub 32%.

Read Previous

Szansa na własne M4 dla Młodych

Read Next

Zmiany w płatnościach kartą – do 100 zł bez PIN-u

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular