4 października 2023

Rozliczanie podatkowe kryptowalut – co musisz wiedzieć?

Bitcoin, ethereum, ripple – niezależnie od tego, która z tych walut znajduje się w twoim portfelu, musisz pamiętać, że indywidualny handel kryptopieniądzem jest normalną formą uzyskiwania dochodu. Sprawdź, jak sprawnie rozliczyć się z fiskusem!

Kryptowaluty klientów indywidualnych

Olbrzymia popularność kryptowalut w ostatnich miesiącach sprawiła, że również skarb państwa zaczął im się poważnie przyglądać. Jak każde źródło dochodu, również handel walutą – nawet wirtualną – podlega opodatkowaniu. Dla przedsiębiorców prowadzących kantory wirtualnych pieniędzy zasady rozliczania są o wiele bardziej skomplikowane – w tym artykule skupimy się zatem na sposobach rozliczania obowiązujących indywidualnego podatnika. W jaki sposób rozliczać się w deklaracji podatkowej z przychodu uzyskanego tytułem kupna i sprzedaży kryptowalut?

PIT-36 – podstawowy druk rozliczania dochodu

W przypadku okazjonalnego zakupu lub sprzedaży kryptowalut w ramach praw majątkowych, uzyskane w ten sposób przychody opodatkowane są wartością 18% (poniżej progu dochodowego 85.528 zł) lub 32% (powyżej tego progu). Odpowiednik drukiem do rozliczenia będzie PIT-36, w którym przychód należy wycenić po średnim kursie NBP o dacie bezpośrednio poprzedzającej dzień uzyskania przychodu (tzn. 1 dzień wstecz).

Wydatki poczynione w celu kupna

Nierozliczone pozostają natomiast wydatki związane z różnicami kursów – nie stanowią one przychodu bądź kosztu podatkowego. Do tych ostatnich należą natomiast wszelkie wydatki poczynione w celu kupna kryptowalut, zarówno bezpośrednie (koszty nabycia praw majątkowych), jak również pośrednie (prowadzenie transakcji, obsługa rynku itp.) Należy je zatem uwzględnić podczas wypełniania druku PIT-36.

Read Previous

Na co zwrócić uwagę wybierając dom maklerski?

Read Next

Dlaczego firmy pożyczają pieniądze, by utrzymać się na rynku?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular