4 października 2023

Radca prawny – dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z sytuacją, w której musiał skorzystać z usług prawnika. Problemy życia codziennego wiążą się bowiem często z koniecznością podjęcia pewnych, prawnych kroków. Z kolei polskie ustawodawstwo jest tak bardzo rozbudowane, że niezwykle łatwo zagubić się w gąszczu licznych przepisów. A jak głosi łacińska paremia – „nieznajomość prawa szkodzi”. Decydujemy się zatem na skorzystanie z usług specjalisty.

Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny jest prawnikiem, który zdał egzamin zawodowy i stał się profesjonalnym pełnomocnikiem. Świadczy on kompleksową pomoc prawną, obejmującą udzielanie porad, konsultacji, sporządzanie opinii, a także reprezentowanie przed sądami i innymi instytucjami. Jego uprawnienia są praktycznie identyczne jak w przypadku adwokata.

Te dwa zawody różni jedynie kilka niuansów – na przykład radca prawny w przeciwieństwie do adwokata może być zatrudniony na umowę o pracę. Na rynku znajdziemy kancelarie, zajmujące się tylko jednym typem spraw, ale i takie, które świadczą usługi prawnicze na wielu, różnych płaszczyznach – w obrębie prawa cywilnego, karnego, administracyjnego czy gospodarczego.

W jakich sprawach należy zwrócić się o pomoc do radcy prawnego?

Teoretycznie w polskim systemie prawnym przymus adwokacko-radcowski, czyli konieczność skorzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika, istnieje jedynie w kilku przypadkach, uregulowanych w ustawach (na przykład przy wnoszeniu kasacji do Sądu Najwyższego).

Z usług radcy prawnego warto jednak korzystać znacznie częściej. Nie znając przepisów łatwo bowiem popełnić błąd. Radca prawny pomoże nam na przykład w bezbolesnym przeprowadzeniu rozwodu, podziale majątku, sprawie spadkowej, sprawie o zapłatę, egzekucji długu i w wielu innych sytuacjach.

Czy warto korzystać z usług radcy prawnego w „łatwych” sprawach?

Nawet jeżeli sprawa wydaje nam się łatwa to wcale nie musi taka być. Korzystając z usług radcy prawnego, możemy upewnić się, czy nasze myślenie jest słuszne. Mając za sobą profesjonalnego pełnomocnika z pewnością poczujemy się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Nasz radca prawny wytłumaczy nam każdą zawiłość w przepisach.

Jeżeli przydarzy nam się jakikolwiek problem prawny, to zanim zdecydujemy się na działanie na własną rękę, warto skonsultować nasze przemyślenia z profesjonalnym pełnomocnikiem. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych błędów i problemów. Przepisy prawa potrafią być bowiem strasznie zawiłe i skomplikowane. Może w tym pomóc profesjonalna obsługa prawna. Nasz radca prawny znajdzie dla nas idealne rozwiązanie sytuacji.

Read Previous

Wypowiedzenie umowy OC – jak powinno przebiec?

Read Next

Biuro rachunkowe online – dlaczego to rozwiązanie dla MŚP?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular