4 października 2023

Podzielna płatność, czyli z czym wiąże się split payment?

Split payment jest to model podzielnej płatności dotyczącej podatku VAT. Głównym powodem wprowadzenia tego rodzaj płatności jest powiększająca się luka podatkowa VAT. Przepisy zgodne z nową ustawą o zmianie podatku od towarów i usług mają wejść w życie od 1 lipca 2018 roku. Z czym wiąże się split payment i dla kogo będzie obowiązkowy?

Na czym polega split payment?

Split payment zwany również mechanizmem podzielonej płatności, polega na możliwości zapłaty rachunku VAT na specjalny rachunek. Osoba dokonująca zakupu ma do wyboru sposób uregulowania płatności. Może kwotę brutto przekazać na konto rozliczeniowe sprzedawcy lub zastosować split payment, czyli odpowiednią kwotę VAT wpłacić na specjalny rachunek sprzedawcy.

Split payment – jakie nakłada obowiązki na przedsiębiorców i banki?

Mechanizm split payment wymusza konieczność posiadania i prowadzenia oprócz konta rozliczeniowego również specjalnego rachunku VAT. Takie konta musi posiadać każdy przedsiębiorca dokonujący sprzedaży. Banki zobowiązane są natomiast do utworzenia dla każdego przedsiębiorcy rachunku VAT do konta rozliczeniowego.

Read Previous

Dlaczego firmy pożyczają pieniądze, by utrzymać się na rynku?

Read Next

Jak przekazać 1% podatku na cele charytatywne?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular