4 października 2023

Oszczędzanie pieniędzy – jak się to tego przygotować?

Ponad połowa Polaków nie oszczędziła nic w 2016 roku. Tylko nieliczny odsetek osób, którym udało się cokolwiek odłożyć, zrobiło to z myślą o swojej przyszłości i zabezpieczeniu emerytury. Nie jest to dobra wiadomość. Sytuacja ta może wynikać z niewiedzy, od czego powinno zacząć się oszczędzanie pieniędzy. A tak naprawdę wcale nie jest to trudne i nie wymaga od nas niebotycznych wyrzeczeń. Oto kilka podstawowych zasad.

  1. Miej cel

Brzmi to jak banał, jednak oszczędzenie tylko po to, by widzieć wzrost funduszy na koncie, nie ma większego sensu. Warto już teraz przypisać zbieranym pieniądzom realne znaczenie. Może być to kwota, która wydamy na nowe mieszkanie, samochód czy wymarzone wakacje. Nie trzeba jednak od razu stawiać poprzeczki tak wysoko i pomyśleć o zakupie mebli czy opłaceniu kursu języka obcego. Gdy będziemy wiedzieć, po co zbieramy, to każda dodatkowa złotówka będzie sprawiać nam radość i przybliżać do założonego celu. Dodatkowa motywacja jest potrzebna, by zobaczyć sens w oszczędzaniu.

  1. Ogranicz wydatki

„Łatwo powiedzieć” – pomyślało teraz większość z nas. Jednak przyjrzyjmy się swoim codziennym wydatkom i zastanówmy się, czy aby na pewno wszystkie były uzasadnione? Czy nie zdarzyło się nam przepłacać tylko z powodu własnego lenistwa lub niewiedzy? Aktualnie bardzo łatwo sprawdzić cenę towarów w różnych sklepach i zdecydować się na zakupy tam, gdzie jest najtaniej. Dodatkowo mnogość marketów zmusza przedsiębiorców do oferowania przecen i promocji, z których powinniśmy chętnie korzystać. Najważniejsze jest jednak to, aby nie żyć ponad stan – jeśli na coś nas nie stać, to po prostu tego nie kupujmy lub zdecydujmy się na tańszy zamiennik.

  1. Zmień sposób myślenia

Wiele osób ma problem z tym, że nawet jeśli w miesiącu uda im się zaoszczędzić 50 zł, to uważają to za porażkę i bagatelizują znaczenie odłożonej kwoty. Wbrew pozorom każdy zaczyna właśnie od zbierania niewielkich pieniędzy. 50 zł co miesiąc daje aż 600 zł w ciągu roku – dzięki takiej kwocie możemy już kupić prezenty na święta bez zaciągania kredytów. A jeśli będziemy kontrolować swoje wydatki, wybierać tańsze towary i widzieć sens oszczędzania, to na pewno z miesiąca na miesiąc odkładana kwota będzie coraz większa.

Read Previous

Allianz – historia marki w Polsce

Read Next

Allianz – czy warto wykupić polisę OC?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular