4 października 2023

Oszczędzanie pieniędzy przez dziecko

Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko potrafiło odłożyć sobie samo na swoje wydatki. Nauka oszczędzania to cenna lekcja na przyszłość, która przygotowuje do dorosłego życia. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zachęcić dziecko do oszczędzania pieniędzy. 

Oszczędzanie dla dzieci – kieszonkowe

Masz już dość słuchania nieustannego „Kup mi!”? To znak, że pora, aby Twoje dziecko otrzymywało kieszonkowe. Ich wysokość warto ustalić z partnerem, aby uniknąć późniejszych nieporozumień i jednocześnie dopasować kieszonkowe do potrzeb dziecka. 

Jak wiadomo, małe dzieci nie mają dużych potrzeb i raczej nie są w stanie samodzielnie kupić czegokolwiek. Dopiero dzieci powyżej 7 roku życia mają ukształtowany pogląd na ten temat i oszczędzanie pieniędzy to dla nich prawdziwa przyjemność, która dodatkowo uczy mobilizacji i konsekwentnych zachowań. To właśnie wtedy jest odpowiedni moment, aby zacząć uczyć dzieci oszczędzania.

Oszczędzanie pieniędzy przez dziecko

Nauka oszczędzania pieniędzy

Staraj się być wzorem dla dziecka. Małe dzieci bardzo chłoną zachowania z otoczenia. Na chłodno przeanalizuj swoje wydatki i jednocześnie zrób listę rzeczy, których potrzebujesz. Konsekwentnie odkładaj na to drobne sumy, aż za uzbieraną kwotę kupisz którąś rzecz z listy. W ten sposób Twoje dziecko zauważy, że oszczędzanie pieniędzy jest również Twoim nawykiem i automatycznie powieli ten sam schemat zachowania.

Dobrym rozwiązaniem jest też stworzenie dziecku specjalnej skarbonki, a jeśli jest starsze, to możesz założyć mu specjalne konto w banku, aby mogło poczuć się równo traktowane i gromadzić tam swoje oszczędności. Należy pamiętać też o tym, że oszczędzanie pieniędzy nauczy dziecko nie tylko konsekwencji, ale także dobrych nawyków. Warto mu wytłumaczyć, że jeśli uzbiera wystarczającą kwotę, może spełnić swoje marzenia.

Oszczędzanie pieniędzy – jak zmobilizować do tego swoje dziecko?

Stosuj się do poniższych punktów, a na pewno zaowocuje to silną motywacją Twojego dziecka do tego, aby oszczędzanie pieniędzy było prawdziwą przyjemnością i jednocześnie świetną rozrywką.

1. Opowiadając o tym, jak ważne są pieniądze w życiu, staraj się być dla swojego dziecka jak najlepszym przykładem. 

Możesz opowiedzieć mu kilka ciekawych historii o marzeniach, opowiedzieć o tym, jak realnie oszczędność wpływa na ich spełnianie. Zwróć uwagę na to, że im więcej pieniędzy w skarbonce, tym większe możliwości.

2. Pokaż dziecku sposoby na oszczędzanie w domu, możecie wspólnie stworzyć księgę przychodów i wydatków.

Zrób to, aby maluch nie tylko poczuł się ważny w tej kwestii, ale również mógł mieć wzorowy przykład jak planować wydatki. W ten sposób świetnie przybliżysz dziecku skomplikowany świat finansów.

3. Wybieraj się z dzieckiem na zakupy i rozmawiaj z nim o porównywaniu cen. 

Dzięki temu Twoje dziecko będzie wiedziało, ile kosztuje dany produkt. Daj mu także możliwość dokonywania wyborów. Sprawisz tym, że poczuje się jak prawdziwy ekspert oszczędzania.

4. Stwórz dla swojego dziecka specjalną skarbonkę. 

Dzięki skarbonce dziecko zacznie samodzielnego oszczędzać pieniądze i czerpać z tego przyjemność. Wybierz skarbonkę o ciekawym dla dziecka kształcie, aby jeszcze chętniej z niej korzystało.

5. Warto nieustannie motywować dziecko, aby oszczędzanie pieniędzy było nie tylko rozrywką, ale i przekłuło się w prawdziwą pasję.

 Im większa radość ze wrzucania monet do skarbonki, tym większa mobilizacja do spełniania marzeń.

6. Naucz dziecko racjonalnego podejścia do oszczędzania. 

Pokaż, w jaki sposób jest w stanie pomnażać pieniądze. Jeśli ma stare zabawki, możecie je sprzedać. Możecie też zrobić coś fajnego razem i na przykład wykonać kartki świąteczne dla chorych dzieci, które wcześniej sprzedacie na kiermaszu zorganizowanym przez fundację.

Read Previous

Jak nie wpaść w spiralę długów?

Read Next

Jakie prawa ma firma windykacyjna?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular