oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego

Współcześnie prawie każda rodzina ma na swoim koncie zaciągnięty kredyt – nieważne czy mały czy duży, mieszkaniowy, hipoteczny czy na samochód. Niestety, niektóre rzeczy w obecnych czasach zakupić ciężko bez dodatkowych pieniędzy pożyczonych od banku, czasem od rodziny czy znajomych. Niestety, kiedy kredyt zaciągamy w instytucjach takich jak bank, musimy liczyć się z oprocentowaniem – prościej mówiąc z tym, że będziemy musieli spłacić więcej niż pożyczyliśmy.

Lepsza sytuacja

Sytuacja związana z oprocentowaniem jednak z roku na rok jest coraz lepsza. Możemy teraz znaleźć kredyt mieszkaniowy oprocentowany jedynie na 4% – kilka lat wstecz byłoby to nie możliwe! Warto kupić w tym roku mieszkania, gdyż nie dość, że oprocentowanie kredytów spadło to na dodatek również ceny nowych mieszkań stale maleją.

Na czym to polega?

Należy pamiętać, że oprocentowanie kredytu mieszkaniowego opiera się na dwóch elementach i jest przede wszystkim zmienne. Te elementy to: stała marża oraz zmienna stopa bazowa. Ostateczną wysokość marzy określa jednak umowa kredytu. Stopa bazowa określana jest przez Rynkową Stopę Referencyjną. Na wysokość marży również wpływają różne czynniki, między innymi: posiadanie konta osobistego, karty kredytowej, pakietu posiadanych ubezpieczeń, kwoty kredytu, poziomu LTV czy przedmiotu inwestycji.

Jeśli więc planujemy zakup mieszkania to właśnie teraz jest najlepszy moment na uzyskanie kredytu mieszkaniowego – będzie to najbardziej korzystna decyzja dla nas przede wszystkim, gdyż na tym najmniej zyska sam bank. Jednakże nie wiadomo jak sytuacja oprocentowania kredytu mieszkaniowego będzie wyglądała za kilka dni, tygodni czy miesięcy, a zaciągniecie kredytu mieszkaniowego to dla wielu z nas jedyny sposób aby móc posiadać własne cztery kąty.

Według danych Lion’s Bank w ciągu ostatnich miesięcy zainteresowanie zakupem mieszkań jako inwestycji pod wynajem wzrosło dwukrotnie. Powodem jest atrakcyjne oprocentowanie kredytów hipotecznych oraz mały zysk na lokatach. Zdaniem Bartosza Turka rentowność tej inwestycji może jednak ulec zmianie bo rekordowo niskie stopy procentowe w przyszłym roku zostaną zapewne podniesione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four × two =