Czym tak naprawdę jest odwrócona hipoteka? Najprościej rzecz ujmując polega to na pośmiertnym zrzeczeniu się praw do nieruchomości na rzecz banku czy innej instytucji w zamian za jednorazową lub comiesięczną ratę. Osoby po sześćdziesiątce, które przeszły na emeryturę mogą zapewnić sobie w ten sposób lepsze życie, sfinansować wydatki na zakupy, lekarstwa czy też zagraniczne wycieczki. Do czasu śmierci osoby takie cały czas dysponują nieruchomością – bank przejmuje prawa do niej dopiero po śmierci. W Polsce to zjawisko funkcjonuje od niedawna, jednakże w Stanach Zjednoczonych jest to dosyć powszechne.
Dla kogo powstała taka oferta?
Przede wszystkim kredytobiorcami są osoby starsze, na emeryturze, które chcą w ten sposób poprawić swój budżet. Kiedy ktoś nie żadnych bliskich, którym mógłby przekazać po swojej śmierci prawa do domu czy mieszkania jest to bardzo dobre rozwiązanie. Dodatkowym plusem odwróconej hipoteki jest nieopodatkowanie wypłaconych rat, co korzystnie wpłynie na zasobność portfela. W razie rozmyślenia się po pewnym czasie, osoby które podpisały taką umowę mogą ją rozwiązać. Warunkiem jest jednak spłata wypłaconych rat z odsetkami.
Czy warto skorzystać z odwróconej hipoteki? Tak naprawdę raty wypłacane od banku mogą być w sumie dużo niższe niż wartość domu czy też mieszkania osoby podpisującej umowę. Przed jej zawarciem warto zastanowić się dłużej czy aby na pewno będzie to opłacalne rozwiązanie.