Kiedy coś kupujemy negocjacje często okazują się jednym z podstawowych aspektów. Równie często jednak w wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy, że negocjacje są w ogóle możliwe. Mowa tutaj oczywiście o negocjacji umowy kredytowej w banku.
Negocjacje w banku – czy to możliwe?
Bardzo często podczas zaciągania kredytu w banku prowizja wydaje nam się być za wysoka czy inne warunki przedstawione przez bank po prostu nie podobają nam się.
Eksperci twierdzą, że również tam można negocjować warunki, które nam nie odpowiadają i zachęcają aby właśnie to robić.
Co podlega negocjacji?
Istnieje kilka warunków, które najczęściej podlegają negocjacjom, na przykład oprocentowanie kredytu, wysokość marży i prowizji. Nie ma możliwości jednak negocjowania elementów, które są zapisane w polskim prawie i ustawach. Są to na przykład: BTE, zasad odstąpienia od kredytu i zasad wcześniejszej spłaty.
Przy jakim kredycie największe negocjacje?
Zazwyczaj nie warto negocjować warunków zmiany umowy podczas kredytów na małe kwoty. Możliwość negocjacji wzrasta jednak wraz z pożyczoną kwotą. Najbardziej wykorzystać swoje zdolności negocjacyjne możemy podczas wysokich kredytów hipotecznych oraz kredyty gotówkowe o bardzo dużej wysokości.
Kiedy negocjować warunki?
Warunki kredytu możemy negocjować tuż przed podpisaniem umowy, ale również w momencie spłacania należności – nazywa się to renegocjacja czyli zmiana warunków kredytu w tracie jego spłacania.
Jak negocjować?
Przede wszystkim, kiedy terminowo spłacamy kredyt możemy ubiegać się o renegocjacje. Najlepszym sposobem na to jest złożenie po półtora roku wniosku o zmniejszenie marży bankowej. Jeśli bank odmówi, negocjuj dalej poprzez pytanie się o kredyty na mieszania refinansowe innych banków.
Innym sposobem jest zbieranie ulotek – koniecznie z pieczątka banku. Idziemy następnie, pokazujemy ulotkę i wprost pytamy – czy otrzymam u Państwa lepsze warunki umowy kredytowej?