4 października 2023

Mieszkanie dla młodych – co warto wiedzieć o programie

Zakup własnego mieszkania jest niewątpliwie wielkim obciążeniem finansowym i niewiele osób jest w stanie sobie pozwolić na kupno lokalu za gotówkę. Z tego względu ludzie decydują się na kredyty hipoteczne, które przeważnie zaciągane są nawet na 30 lat. Z tego powodu rząd przygotował bardzo ciekawy program Mieszkanie dla Młodych, który ma za zadanie pomagać wszystkim zainteresowanym w finansowaniu kredytu.

Jakie warunki należy spełnić?

Aby móc korzystać z rządowego programu dofinansowującego kredyt nie można posiadać innego mieszkania, co ważne, również w przeszłości. Wiek osoby wnioskującej nie może być wyższy niż 35 lat, a kredyt musi być zaciągnięty przynajmniej na 50% wartości całego mieszkania i na okres spłaty min. 15 lat. Dodatkowo należy wspomnieć, że cena mieszkania nie może przekroczyć specjalnego wskaźnika, który jest określony dla danej lokalizacji.

Jak wygląda cała procedura składania wniosku?

Wniosek jest składany wraz z wnioskiem kredytowym w banku, który bierze udział w programie MDM. Warto tutaj przygotować się na to, że bank będzie mógł zażądać dodatkowych dokumentów, które będą miały za zadanie potwierdzić Twoje dochody, jak również sytuację życiową. Dodatkowo musi także sprawdzić, czy na pewno kwalifikujesz się do samego programu Mieszkanie dla młodych. Jeśli wszystko będzie w porządku, to wtedy cała dalsza procedura odbywa się już pomiędzy bankiem docelowym, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Program Mieszkanie dla Młodych niewątpliwie jest jednym z lepszych pomysłów, dzięki któremu wiele rodzin, szczególnie tych wielodzietnych może liczyć na wsparcie Państwa w zakupie własnego mieszkania, gdzie będą mogli spokojnie żyć. Zdecydowanie warto się tym bliżej zainteresować, a o dokładne szczegóły zapytać w banku, który rozpatruje tego typu wnioski.

Jeśli myślisz o zakupie mieszkania sprawdź, czy w Twoim mieście nie są organizowane darmowe szkolenia MDM. Warto zastanowić się także nad ubezpieczeniem mieszkania. Czego można dowiedzieć się na takim spotkaniu? Przede wszystkim poznaje się dokładne zasady funkcjonowania programu. Dodatkowo dowiesz się o tym, jak wyliczyć dopłatę, czy warto skorzystać z MDM w Twoim przypadku. Poza tym zgromadzisz informacje na temat samego zakupu mieszkania i kredytu mieszkaniowego.

A jak wygląda sytuacja MDM w III kwartale 2016 roku?

Ze względu na dużą popularność programu w tej chwili kwota przyznawana na dofinansowania w roku 2017 powoli zaczyna się kończyć. Aktualny stan na 29 czerwca z puli dotacji na przyszły rok wynosi zaledwie 73,6 mln złotych, a ilość wpływających wniosków ciągle rośnie. Co to oznacza? Przede wszystkim brak możliwości uzyskania dopłaty do kredytu hipotecznego już na rok 2017.  Już w maju 2016 roku została łącznie zarezerwowana kwota wysokości 85 mln złotych.

Według BGK, czyli Banku Gospodarstwa Krajowego do końca czerwca spłynie prawie 2,7 tysięcy wniosków, co ciekawe większość wniosków dotyczy rynku pierwotnego. Pamiętajmy, że składając wniosek mamy szansę skorzystać z dopłaty MDM dopiero w 2017 roku.

Właściwie w tej chwili istnieje dużo prawdopodobieństwo, że z dofinansowania będzie można skorzystać dopiero na 2018 rok. Dodatkowo niektóre banki, ogłaszając informacje o wyczerpaniu środków z Funduszu dopłat spowodowały, że osoby wahające się natychmiast złożyły wniosek. Dlatego osobom, które nie zdążyły skorzystać z dofinansowania nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z II części środków, czyli 373 mln złotych i złożenie wniosku na początku roku 2017. Można również starać się o zdobycie środków na rok 2018, ale wtedy należy pamiętać o ustaleniu wypłaty dla dewelopera dopiero w tym czasie.

Program Mieszkanie Dla Młodych może dobiec końca i nie otrzymać więcej dofinansowania ze względu na uruchomienie nowego programu „Mieszkanie Plus”.

Warto, więc szybko podjąć decyzje, aby móc skorzystać z programu przed podwyżką wkładu własnego do 20% i wyczerpaniem się dopłat w programie MDM. Niektórzy deweloperzy zamieszczają informacje o dofinansowaniach i zaciąganiu kredytu hipotecznego na swoich stronach, warto to sprawdzić.

Read Previous

Cena złota i srebra

Read Next

Kredyt na własne M4

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular