Jeśli należymy do osób rozsądnie zarządzających swoim majątkiem, na pewno nie są nam obce różne sposoby oszczędzania. Do tego dochodzi umiejętne lokowanie kapitału, które jest gwarancją na dodatkowe wzbogacenie się. Większe sumy warto przeznaczać na inwestycje najbezpieczniejsze: lokaty i obligacje skarbowe. Którym z nich powinniśmy poświęcić jednak więcej uwagi?
Lokaty bankowe i obligacje skarbu państwa to dwie sprawdzone możliwości inwestowania. Szeroki wachlarz rodzajów lokat, jaki ma w ofercie każdy bank sprawia, że większość klientów znajdzie tam coś dla siebie. Obligacje skarbowe od dawna są znane przede wszystkim jako możliwość długotrwałego zabezpieczenia swoich środków. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku bezpieczeństwo inwestycji jest bardzo wysokie, niska natomiast jest stopa zwrotu – w obu sytuacjach na poziomie kilku procent kwoty początkowej. Jeśli jednak chcemy przede wszystkim zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją, a dodatkowo zarobić na nich niewielką kwotę, powinniśmy zdecydować się właśnie na któreś z tych rozwiązań.
Co dają obligacje?
Obligacje skarbowe są niczym innym, jak pożyczką udzielaną przez nas państwu, której obligacje nabywamy. Dany kraj całym swoim majątkiem gwarantuje pełną wypłacalność środków, co sprawia, że ryzyko podczas nabywania tego typu papierów wartościowych praktycznie nie istnieje – emitent musiałby bowiem zbankrutować, żeby inwestorzy stracili swoje pieniądze. Pomijając Grecję, w ostatnich latach nie dochodziło do takiej sytuacji w przypadku największych gospodarek europejskich. Obligacje są zatem doskonałą propozycją w przypadku zabezpieczania znacznych sum majątku: ryzyko utraty jest niewielkie, a stopa zwrotu ściśle uzależniona od kwoty początkowej. Wadą tego rozwiązania jest natomiast długi okres kapitalizacji. Największe odsetki uzyskamy bowiem przy ulokowaniu majątku na długi czas – co najmniej trzy lata, a najlepiej na okrągłe dziesięć wiosen. Dodatkowo dochodzi do tego długie oczekiwanie na wypłacenie należności przed terminem – najczęściej do około tygodnia. Sprawia to, ze obligacji nie powinno traktować się jako swoistego funduszu awaryjnego. Pamiętać należy również o tym, że przy wcześniejszym wykupie obligacji doliczona zostanie nam dodatkowa opłata uzależniona od wartości pojedynczego papieru.
Jak zarobić na lokacie?
Lokata bankowa to nic innego, jak usługa polegająca na przechowaniu w depozycie konkretnego majątku. Dzięki niej bank uzyskuje więcej kapitału na swoje bieżące transakcje, co dla inwestorów oznacza możliwość bardziej elastycznego zarządzania swoimi pieniędzmi. Lokaty bankowe są bowiem najlepszą propozycją przede wszystkim dla tych klientów, którzy chcą zabezpieczyć majątek na krótki czas. Chociaż w ofercie każdego banku znajdziemy depozyty długoterminowe, największą popularnością cieszą się jednak te, dzięki którym możemy ulokować pieniądze na czas poniżej jednego roku. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na lokaty dające zwrot w wysokości powyżej 3,5 procent. Często jednak wiąże się to z koniecznością otwarcia konta w danym banku, co nie każdemu musi odpowiadać.