4 października 2023

Kurs złotego drastycznie spada

Choć wydaje nam się, że na co dzień dla osób mieszkających w Polsce kurs złotego nie jest tak istotny, to jednak będzie on wpływał na różne aspekty naszego życia. Sprawdźmy, dlaczego w zasadzie kurs złotego ciągle się osłabia i kto musi liczyć się z konsekwencjami takiego stanu rzeczy.

Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że kurs złotego waha się z najróżniejszych przyczyn, czasami zupełnie niezależnych od rynku finansowego. Warto jednak wiedzieć, co wpływa na stan ceny waluty w danym okresie – jest to przydatne dla osób spłacających kredyty w obcych walutach bądź chcących wymienić waluty w związku z np. wyjazdem.

Czynniki ekonomiczne

Duży wpływ na kurs waluty mają czynniki ekonomiczne, np. takie, jak stopa bezrobocia w danym kraju. Im wyższa jest stopa bezrobocia, tym mniej chętnie inne rynku finansowe inwestują w rynek polski, a to powoduje, że złotówka osłabia swoją pozycję względem innych walut. Nie bez znaczenia jest również inflacja – im wyższa, tym chętniej waluta jest kupowana, ale tylko wówczas, gdy sytuację poprzedza spadek inflacji, a więc i spadek zainteresowania walutą. Ważny bywa rozwój gospodarczy, którego wzrost zachęca do kupna waluty krajowej, a to powoduje, że jej kurs spada w związku ze sporą popularnością.

Czynniki kulturowe i polityczne

Ostatnie wydarzenia na arenie światowej wskazują, jak istotne są czynniki kulturowe i polityczne, gdy mowa o kursie złotówki. Nieprawidłowo prowadzona polityka zagraniczna Polski zniechęca do inwestowania w rynek polski, co przekłada się na kiepski kurs złotówki. Z tego powodu wszelkie obserwowane wydarzenia, zarówno te krajowe, jak i zagraniczne, mają ogromny wpływ na pozycję waluty krajowej na rynku walutowym.

Konsekwencje spadku złotego

Kurs złotego waha się od jakiegoś czasu, dlatego też szczególnie uważać powinny osoby, które wyjeżdżają na wakacje i chcą wymieniać walutę na obcą. Istotne zmiany mogą dotknąć również tych osób, które będą spłacały kredyty w obcej walucie. Pogorszą się także wartości obligacji i akcji w spółkach, zwłaszcza tych z branży energetycznej, co może odbić się echem u inwestorów.

Read Previous

Inwestycja w złoto

Read Next

Kilka słów na temat hipoteki – mini poradnik dla początkujących

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular