4 października 2023

Kredyt konsolidacyjny – wybawienie czy dodatkowe koszty?

Obecnie wiele osób ma zobowiązania kredytowe wobec jednego, a czasem nawet wobec kilku banków. Co jeśli kilka rat to zbyt wiele dla domowego budżetu? Pomocny może być kredyt konsolidacyjny, który łączy kilka kredytów w jeden.

Zalety łączenia kredytów

Konsolidacja kredytu to czasem sposób na podreperowanie finansów. Za pomocą nowego kredytu spłaca się poprzednie, a okres spłaty jest dobierany zależnie od możliwości klienta tak, aby mógł on spłacić comiesięczne raty. Tego typu kredytem można spłacać różne formy zadłużenia, a więc kredyty hipoteczne, gotówkowe i samochodowe, a nawet limity na kartach kredytowych, które zostały wykorzystane. Kilka zobowiązań łączy się w jeden kredyt, dzięki czemu mamy do zapłacenia jedną ratę, a nie kilka. Poza tym wydłuża się czas spłaty zadłużenia, co ma swoje plusy i minusy. Zamiana kilku krótkoterminowych zobowiązań z wysoką comiesięczną ratą na jedno – z niższą kwotą, jaką przyjdzie płacić co miesiąc, pozwala na finansowy oddech. Jednak trzeba pamiętać o tym, że z perspektywy czasu jeden kredyt z dłuższym terminem spłaty może okazać się droższy niż suma łączonych zobowiązań.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych – hipoteczny i gotówkowy. Pierwszy z nich jest przyznawany na dłuższy okres czasu i wiąże się z niższym oprocentowaniem na większe sumy. Jeśli jednak będziemy chcieli z niego skorzystać – musimy to zobowiązanie zabezpieczyć własną hipoteką. Konsolidacyjny kredyt gotówkowy nie wymaga zabezpieczenia, przyznawany jest na krócej i na niższe kwoty, jednak jest on też zdecydowanie droższy niż kredyt hipoteczny ze względu na dużo większe oprocentowanie.

Czy warto konsolidować kredyty?

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób, które zaciągnęły niegdyś zobowiązania o stałej stopie oprocentowania. W związku z tym, że obecnie stopa oprocentowania jest znacznie niższa niż dawniej, konsolidacja oznacza dla takich osób duże oszczędności. Zastąpienie starych zobowiązań nowym jest też dobrym pomysłem, o ile wcześniej raty długu spłacane były o czasie i jeśli pozwala na to zdolność kredytowa.

Read Previous

Metody oceny projektów inwestycyjnych, czyli jak sprawdzić, czy biznes się opłaci?

Read Next

Dodatkowe koszty kredytów hipotecznych

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular