4 października 2023

Klasy podatkowe w Niemczech – do jakiej z nich się zaliczasz?

Rozliczanie podatku z Niemiec zdecydowanie różni się od systemu podatkowego, który obowiązuje w Polsce. To, ile pieniędzy otrzymasz zależy od tego, do jakiej klasy podatkowej przynależysz. Zobacz, jak sprawdzić, jaka klasa podatkowa Cię obowiązuje.

Steuerklasse, czyli niemieckie klasy podatkowe

Wszyscy niemieccy podatnicy – zarówno obywatele Niemiec, jak i osoby przyjeżdżające do tego kraju w poszukiwaniu pracy przynależą do jednej z sześciu klas podatkowych. Przy corocznym rozliczaniu podatku należy wziąć pod uwagę to, do jakiej klasy podatkowej się należy. Przydzielana jest ona przez niemiecki Urząd Skarbowy (Finanzamt). Urzędnik musi się dowiedzieć, jaka jest Twoja sytuacja rodzinna, ponieważ to właśnie na jej podstawie jesteś klasyfikowany do wybranej klasy podatkowej. Ma ona znaczenie nie tylko w przypadku wysokości podatku, jaki odprowadzany jest za Ciebie w ciągu roku podatkowego, ale przede wszystkim wysokości zwrotu podatku zza granicy, o jaki możesz się starać. W kraju tym wyróżnia się 6 klas podatkowych. Do kogo się one skierowane?

Klasa podatkowa I

Pierwsza z sześciu niemieckich klas podatkowych przynależy do osób, które:

 • są kawalerem lub panną,
 • rozwiodły się,
 • są w separacji.

W pierwszej klasie podatkowej uwzględnia się także wdowców, ale dopiero wówczas, gdy od śmierci współmałżonka miną dwa lata. Niemiecki urząd skarbowy przypisze Cię do tej klasy również wtedy, gdy pracujesz legalnie w Niemczech, ale mieszkasz na stałe poza granicami tego kraju.

Klasa podatkowa II

Do drugiej klasy podatkowej należą wyżej wymienione grupy osób, jeżeli są samotnymi rodzicami. W drugiej klasie obowiązuje jednak pewien warunek – dziecko musi być zameldowane w miejscu zamieszkania rodziców. Dodatkowo musi otrzymywać zasiłek rodzinny (Kindergeld).

Klasa podatkowa III

Trzecią klasę podatkową reprezentują osoby zamężne, ale także partnerzy mieszkający razem w Niemczech oraz osoby, których współmałżonek lub partner nie zarabia lub jest zapisany do V klasy podatkowej. Klasa podatkowa III jest najbardziej korzystna dla małżeństw, w których jedna osoba nie ma żadnych przychodów.

Klasa podatkowa IV

Czwarta z klas podatkowych odnosi się do małżonków, którzy pracują i mieszkają razem w Niemczech. Ich miesięczny dochód wolny od podatku powinien wynosić 945 euro.

Klasa podatkowa V

Do klasy piątej należą małżonkowie, którzy nie zostali przyporządkowani do IV klasy podatkowej lub jeden ze współmałżonków należy do klasy podatkowej II.

Klasa podatkowa VI

Ostatnia z niemieckich klas podatkowych uznawana jest za najgorszą z sześciu powyższych klas. Obowiązuje ona wówczas, gdy pracownik potrzebuje kartę podatkową dla kilku swoich pracodawców. Wówczas każdy z nich musi mieć dla niego osobną kartę podatkową.

Czy można zmienić swoją klasę podatkową?

Klasę podatkową możesz zmienić w kilku przypadkach. Są to następujące sytuacje:

 • zmiana stanu cywilnego,
 • rozwód,
 • śmierć współmałżonka,
 • podjęcie kolejnej pracy (będziesz wówczas potrzebował nowej karty podatkowej),
 • zostanie rodzicem, będąc jeszcze kawalerem lub panną.

W przypadku zmiany klasy podatkowej musisz złożyć odpowiednie wnioski w niemieckim Urzędzie Skarbowym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat klasy podatkowej obowiązującej w trakcie zwrotu podatku z Niemiec, skontaktuj się z przedstawicielem firmy ALL-TAX. Na naszej stronie znajdziesz odpowiedzi na różne pytania.

 • Jakie ulgi Ci przysługują w staraniach o zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec?
 • Jakie dokumenty powinieneś przygotować?
 • Komu przysługuje zasiłek na dziecko (Kindergeld)?

Informacje na te tematy znajdziesz tutaj: https://all-tax.pl/zwrot-podatku-niemcy

Read Previous

Zakup samochodu — kredyt czy leasing?

Read Next

Ubezpieczenie AC samochodu – co powinieneś o nim wiedzieć?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular