4 października 2023

Kaucje za butelki i opakowania – ile za to zapłacimy?

Ministerstwo Środowiska zleciło opracowanie analizy kosztów ewentualnego wprowadzenia w Polsce systemu kaucji za opakowania. Z raportu wynika, że pochłonęłoby to ogromne sumy pieniędzy, które nie równoważyłyby potencjalnych zysków dla gospodarki odpadami.

Ile kosztowałby system kaucyjny w Polsce?

Analiza wykonana na zlecenie resortu wykazała, że wprowadzenie w Polsce kaucji za butelki i opakowania kosztowałoby w perspektywie pierwszych pięciu lat od 19 do 24 mld złotych. Kwota ta obejmowałaby jedynie koszty zbierania i transportu opakowań.

Czy to dużo?

Wiceminister środowiska zaznaczył, że koszty gospodarowania zużytych opakowań opartego na ich segregacji odpadów kosztuje w ciągu roku ok. 70 mln złotych. W tej kwocie mieszczą się zbieranie, transport, odzysk i recykling.

Jak miałoby to wyglądać?

Jeden ze scenariuszy zakłada, że w sklepach miałyby zostać rozstawione automatyczne maszyny przyjmujące zużyte opakowania. Koszt jednego automatu wahałby się od 75 tys. do 160 tys. złotych. Na terenie całego kraju musiałoby stać ich około 118 tysięcy. Ten system w ciągu pięciu lat miałby pochłaniać ok. 24 mld złotych.

Drugie rozwiązanie to system mieszany. Miałby łączyć zwroty opakowań do automatów, które miałyby stać jedynie w większych sklepach, z możliwością zdawania ich w mniejszych punktach sprzedaży. Taki system w ciągu pięciu lat kosztowałby ok. 19 mld złotych.

Czy to się opłaca?

Wiceminister Środowiska, Sławomir Mazur, zaznacza, że systemy kaucyjne są skutecznym sposobem na pozyskiwanie surowców, jednak przy ich wprowadzaniu należy liczyć się z kosztami ich funkcjonowania. W przypadku wprowadzenia takiej metody selekcji odpadów w Polsce, jej potencjalne zyski nie pokrywałyby kosztów.

Systemy kaucyjne w Europie

W Europie z systemów recyklingowych korzysta tylko 10 państw. Są to Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Niemcy, Norwegia i Szwecja. Opakowaniami, które najczęściej są objęte przez system to tworzywa sztuczne PET, metale (głównie puszki aluminiowe) oraz szkło.

Jak to funkcjonuje?

W niektórych krajach system jest obsługiwany przez prywatne podmioty. Przychody w tych systemach opierają się przede wszystkim na niezwróconych kaucjach oraz opłatach administracyjnych – uiszczają je wprowadzający opakowania na rynek. W Finlandii system opiera się na opłatach członkowskich – to oznacza, że nie jest on obowiązkowy dla wszystkich podmiotów wprowadzających opakowania na rynek. W Szwecji operator systemu jest jednocześnie właścicielem odpadów i czerpie dochód ze sprzedaży surowca, który z nich pozyskuje.

 

Read Previous

Prowadzenie księgowości w organizacji pozarządowej – o czym należy pamiętać?

Read Next

Na co zwrócić uwagę wybierając dom maklerski?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular