13 marca 2024

Kalkulator OC – dlaczego warto użyć go przed wyborem ubezpieczenia OC?

Ceny OC potrafią się znacznie różnić, dlatego w dobie praktycznie nieograniczonego dostępu do wiedzy błędem byłoby poleganie jedynie na własnych obliczeniach i przeczuciach. Ubezpieczyciele oferują na swoich stronach internetowych kalkulatory OC, dzięki którym jesteśmy w stanie dowiedzieć się, ile dokładnie będzie nas kosztować OC.  Dlaczego jeszcze warto skorzystać z tego urządzenia?

Jak działają kalkulatory OC?

Wbrew pozorom wyliczenie składki OC nie jest tak prostym zdaniem, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Po pierwsze brana jest pod uwagę ogromna liczba zmiennych, które mają nadaną inną ważność. Kalkulatory OC wymagają zatem od nas podania odpowiedzi na kilkanaście pytań. Ich liczba może być różna w zależności od konkretnego ubezpieczyciela. Formularze podzielone są na sekcje. Część z nich dotyczy naszego samochodu – marki, daty produkcji, przebiegu, silnika itd., inne natomiast skupiać się będą na kierowcy – jego wieku, stażu, ewentualnych wcześniejszych kolizjach. Chociaż na początku może wydawać się, że uzupełnienie tych informacji zajmie nam wieki, to przeważnie jesteśmy w stanie zrobić to w 10-20 minut.

Porównywarki OC – oszczędność czasu i pieniędzy

Jednak aby dowiedzieć się, ile przyjdzie nam zapłacić w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych, to musielibyśmy na stronie każdego ubezpieczyciela spędzać minimum 10 min., co może stać się niezwykle frustrujące. Warto więc skorzystać z porównywarek OC, które łączą w sobie oferty wielu firm i pozwalają podczas jednego uzupełnienia dowiedzieć się, ile konkretnie zapłacimy u różnych ubezpieczycieli. Ceny OC potrafią wahać się nawet o kilkaset złotych, a w przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców te wartości są jeszcze bardziej odmienne.

To, co może wydać nam się dziwne, to jeszcze większa pula pytań. Jeśli przykładowo w jednej firmie musieliśmy uzupełnić 50 pól, to w porównywarkach często będzie to nawet dwukrotność tej liczby. Dlaczego tak się dzieje? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – ubezpieczyciele wymagają od nas różnych informacji. Niektórzy chcą wiedzieć, jaki mamy kolor samochodu, inni nie. Jednak aby porównywarki mogły działać sprawnie i uczciwie ukazywać wyniki, to musimy odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie kiedykolwiek pojawiły się w obowiązujących formularzach.

Read Previous

Karta Dużej Rodziny – oszczędzaj na codziennych wydatkach!

Read Next

Wypowiedzenie umowy OC – jak powinno przebiec?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular