4 października 2023

Jak wybrać mieszkanie do wynajęcia?

Jedną z możliwości zainwestowania pieniędzy jest zakup mieszkania, które potem wynajmiemy. Jak wybrać właściwie i co wziąć pod uwagę? Pamiętaj, że jest to inwestycja na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, więc warto dobrze ulokować pieniądze.

Jak wybrać mieszkanie do wynajęcia?

Z pewnością warto wziąć pod uwagę grupę osób, która będzie mogła potem takie mieszkanie wynajmować – najczęściej są to studenci, pary lub młode małżeństwa.

Możemy zainwestować w kawalerkę, ale wtedy należy pamiętać, że mieszkanie prawdopodobnie wynajmie para. Jeśli zależy nam na wynajęciu mieszkania studentom warto rozważyć zakup większego mieszkania – z wydzielonymi pokojami. Studenci szukają często tanich lokali w pobliżu uczelni, dlatego wynajmują jedno mieszkanie w kilka osób.

KROK I – zdecyduj się komu chcesz wynajmować mieszkanie.

KROK II – sprawdź, jakie inwestycje budowlane powstają lub planowane są w Twoim mieście

KROK III – spotkaj się z deweloperem i uzyskaj potrzebne informacje

Po podjęciu decyzji łatwiej będzie określić Ci metraż i lokalizację mieszkania. Dobrze byłoby, gdyby mieszkanie było skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. To drugi czynnik, który brany jest pod uwagę przy wyborze mieszkanie do wynajęcia.

Co wziąć pod uwagę?

  1. Metraż i przeznaczenie mieszkania
  2. Lokalizacja
  3. Komunikacja miejska – ilość autobusów oraz możliwości przesiadki
  4. Sklepy i punkty usługowe
  5. Dla rodzin ważne będą – żłobki, przedszkola i przychodnie

Czy warto inwestować w mieszkania pod wynajem?

Według danych średni roczny zysk z wynajmu mieszkania na największych rynkach w Polsce sięga 4,3% w skali roku. W Polsce nadal przeważa dążenie do zakupu własnego mieszkania niż jego wynajmowania. Jednak obecnie na rynek pracy wchodzi pokolenie Y, które chętniej wynajmuje i nie przywiązuje takiej uwagi do posiadania własnego miejsca.

Według danych z domiporta.pl z 2015 roku wynika, że ilość zapytań o wynajem zwiększyła się o 14%, a trend ten będzie cały czas się zwiększał.

Czy deweloperzy oferują takie mieszkania?

Najczęściej małe mieszkania do 30m2 znikają jako pierwsze z dostępnych ofert, co widać na stronach różnych deweloperów. Dodatkowo, jeśli inwestycja ulokowana jest w pobliżu uczelni mamy większą szansę na szybkie wynajęcie mieszkania i uniknięcie pustych przestojów.

Pamiętaj! Na zyskowność inwestycji wpływają możliwości aranżacyjne oraz standard wykończenia wnętrza. Bardzo ważne jest również wygląd samego budynku i jego otoczenia.

Mieszkanie pod wynajem to długoletnia inwestycja, dlatego należy upewnić się, że użyte przez dewelopera materiały są wysokiej jakości i posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty. Warto również zdecydować się na współpracę z deweloperem, który dopuszcza możliwość wprowadzenia zmian w mieszkaniu – np. stworzenie małej sypialni zamiast dużego pokoju dziennego z aneksem kuchennym.

Read Previous

Budżet domowy w 2017 roku – od czego zacząć jego prowadzenie?

Read Next

Kto spłaca kredyt po śmierci kredytobiorcy?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular