4 października 2023

Inwestycja w złoto

W obecnych czasach jest wiele form inwestowania. Niektórzy ludzie inwestują w nieruchomości, w grunty rolne, na giełdzie i tym podobnych . W ostatnich latach dobrą i sprawdzoną inwestycją jest inwestowanie w złoto. Zdaniem większości doradców finansowych, inwestycja w złoto jest jedną z bezpieczniejszych  i najbardziej opłacalnych.

Historia złota

Od niepamiętnych czasów złoto zawsze pociągało ludzi i było obiektem ich marzeń. Na obszary, na których zostały odkryte złoża szlachetnych kruszców, głównie złota napływały duże ilości osadników, którzy na jego sprzedaży chcieli się szybko wzbogacić.  Pierwsze wzmianki o złocie pochodzą z czasów prehistorycznych. Złoto służyło rzemieślnikom do produkcji przedmiotów ozdobnych i biżuterii. Dowodem na to są wykopaliska znajdujące się na terenie obecnej Bułgarii, na których archeolodzy znaleźli złote przedmioty pochodzące z IV- tysiąclecia p.n.e. Także starożytni Egipcjanie wydobywali złoto.

Kryzys paliwowy w latach 70-tych XX wieku spowodował, że cenę za uncję złota była dość wysoka i wynosiła ponad 800 dolarów. W następnych latach zaczęła drastycznie spadać i w 2001 roku osiągnęła najniższy w historii poziom- 285 USD.  Na szczęście od 2002 roku obserwuje się ponowny wzrost cen, a ostatni globalny kryzys finansowy dodatkowo umocnił w przekonaniu, że inwestycja w złoto to strzał w dziesiątkę.

Fascynacja złotem

1 gram złota wystarczy, aby wykonać z niego drucik mający długość aż 2,5 km. Wygląd złota nie zmienia się przez lata, nawet w przypadku przebywania w zawilgoconych miejscach. Korozja na szczęście nie dotyczy złota. Złoto posiada ładną, przyjemną dla oka barwę. Głownie w czasach średniowiecza złoto kojarzyło się głównie z władzą i zyskiem. Złoto oznaczało dobrobyt. Złoto jest jednym z najbezpieczniejszych inwestycji. Zaliczane jest do kapitału akceptowanym na całym świecie. Najwięcej wydobywa się go w Republice Południowej Afryki, Australii i Chinach. Największe banki na świecie posiadają złoto w swoich skarbcach  i trzymają je jako rezerwy.

Gdzie kupić złoto?

W obecnych czasach na świecie jest kilkadziesiąt rynków, na którym można handlować złotem. Najbardziej popularne rynki to Nowy Jork, Zurych, Londyn, Singapur oraz od niedawna Rosja. Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na podaż, czyli wydobycie oraz odzyskiwanie. Cena ma wpływ wzrost popytu. Każdy nawet najmniejszy spadek wydobycia w kopalniach lub produkcji w rafineriach, czy mennicach powoduje, że inwestorzy będą chcieli zapłacić za nie wyższą cenę.

Inwestycja w złoto

Inwestować w złoto można na kilka sposobów. Można kupić sztabkę, czy też monety.  Popularną metodą jest też zakup biżuterii ze złota. Ciekawą alternatywną jest są też fundusze inwestycyjne, które koncentrują się w inwestowanie w złoto.  

Read Previous

Świadomość dłużników

Read Next

Kurs złotego drastycznie spada

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular