4 października 2023

Inwestuj w mieszkanie. Stopy poszły w dół

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Są one najniższe w historii. Główna stopa procentowa wynosi 2%. Co oznacza to dla Ciebie w praktyce?

Inwestuj

Obniżka stóp procentowych oznacza, że koszty kredytów będą mniejsze. To jest bardzo dobra informacja dla osób, które już maja kredyt w złotówkach, a także dla tych, którzy zamierzają wziąć kredyt na mieszkanie, ponieważ ich raty kredytowe powinny być niższe, niż jeszcze w tym samym miesiącu rok temu.

Jak to się dzieje?

Niskie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego wpływają pośrednio na wysokość kredytu przeciętnego Kowalskiego. Bezpośrednio niskie stopy, oddziałują na to, iż stopa procentowa, po której banki udzielają pożyczek innym bankom tak zwana WIBOR, staje się niższa. Dzieje się tak ze względu na to, że ich oprocentowanie zależy bezpośrednio od wysokości stóp procentowych. W związku z w tym pożyczki międzybankowe stają się niższe, niższe też stają się raty kredytów złotówkowych, a także hipotecznych.

Rekordowo niskie oprocentowanie

Specjaliści zwracają uwagę, że oprocentowanie kredytów hipotecznych jest najniższe w historii. Skutkiem jest to, że posiadacze takich kredytów albo już płaca niższą ratę, albo te zmiany odczują w 2015 roku. Dzięki takiemu oprocentowaniu poprawiła się także dostępność kredytów. Oznacza to, że osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny, przy określonych dochodach mogą uzyskać wyższy kredyt niż jeszcze przed miesiącem. Dla osób, które chcą wziąć kredyt, dobra informacja jest także taka, że banki chętniej będą udzielać kredytu osobom, które mają niższy dochód i wcześniej ich wnioski o kredyt odrzucano.

Co warto zrobić?

Jeżeli mamy wolne środki, warto jest inwestować w mieszkanie. Analitycy już odnotowują 8-9% wzrost sprzedaży mieszkań w porównaniu do poprzedniego roku. Firmy deweloperskie także mają do 40% więcej inwestycji niż w analogicznym czasie w poprzednim roku. Z racji tego, że spadają stopy procentowe, spada też oprocentowanie lokat bankowych. Warto więc pomyśleć o ulokowaniu swoich oszczędności w nieruchomościach. Gwarantuje to nam oszczędności, na których będziemy jeszcze mogli zarobić w przyszłości. Inwestujmy więc w mieszkania.

A Ty już zainwestowałeś swoje oszczędności? Jeśli nie wiesz, co zrobić ze swoją nadwyżką pieniężną, pomyśl o zakupie mieszkania. A jeśli jesteś młodą osobą i szukasz swojego miejsca na ziemi, kupuj mieszkanie już dziś, bo kredyt który na nie dostaniesz, będzie na bardzo korzystnych warunkach!

Read Previous

Płać bezpiecznie w internecie

Read Next

Bank w zasięgu ręki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular