3 października 2023

Inwestowanie w ziemię

Inwestowanie w ziemię jest jedną z metod zarobienia pieniędzy przy niskim ryzyku utraty pieniędzy.  Według ekspertów inwestowanie w ziemię może być dobrą inwestycją, ale trzeba liczyć się z tym, że inwestycja może być długoterminowa. Do zakupu gruntów zachęcają rosnące ceny ziemi, a zysk jest wyższy niż na lokatach bankowych.

Dlaczego inwestowanie w ziemię jest rentowne?

W momencie , gdy gospodarka rozwija się, zainteresowanie ziemią wzrasta, co przekłada się na drożenie działek. Istotnym elementem jest położenie gruntów oraz jakość gleby.  Na początku lat 90-tych inwestowanie w ziemię nie było czymś dochodowym.  w 1992 roku państwowe grunty kosztowały średnio 500 zł za hektar, natomiast dziesięć lat później ponad 3 tysiące złotych za hektar. W 2013 roku ok. 22 tys. za hektar. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej ceny nieruchomości rolnych wskoczyły do góry. Spowodowane to było chęcią zwiększenia produkcji oraz unijnymi dopłatami z Unii Europejskiej.  Wówczas, gdy ktoś pomyślał,że inwestowanie w ziemię jest opłacalne to miał racje. W latach 2003-2012 cena ziemi w Polsce wzrosła pięciokrotnie. Można teraz za dobrą kwotą sprzedać ziemię. Ciekawe, czy w następnych latach inwestowanie w ziemię nadal będzie przynosiły skutki.

Perspektywy wzrostu są nadal spore, ponieważ ceny gruntów rolnych w Polsce, jak i tempo ich wzrostu są nadal niższe niż w krajach UE. Wg. Eurostatu średnia cena hektara w UE to 10.000 euro, podczas gdy w Polsce to dopiero około 6.000 euro. W Niemczech jest to nawet ponad 20.000 euro To ważne, ponieważ od maja 2016 roku, cudzoziemcy z UE i Szwajcarii będą mogli bez ograniczeń (bez uzyskiwania zgody MSW) kupować ziemię rolną w Polsce. To z pewnością sprawi, że ceny gruntów podskoczą.

Wzrost cen wynika również z niewielkiej podaży. Rolnicy zgłaszają do notariuszy bardzo mało gruntów do sprzedaży. Co roku jest to jedynie 1-2% ogółu gruntów w Polsce. Tak więc kupno ziemi rolnej nie jest łatwe. Dodatkowo handel odbywa się często w zamkniętym gronie(między rolnikami).

Niewielka podaż to także wynik corocznych dopłat z UE. Obecnie około 800 zł do hektara, co pozwala wielu mniejszym rolnikom przetrwać. W 2014 ma to być już 240 euro.

Popyt natomiast się zwiększa, nie tylko ze strony inwestorów, ale i ze strony samych rolników, którzy chcąc rozwijać się muszą powiększać swój areał.

Najlepszym przykładem wzrostu zainteresowania ziemią rolną jest, odnotowana w roku ubiegłym, największa od 2003 roku sprzedaż gruntów przez Agencję Nieruchomości Rolnych .

Warto również wspomnieć, że ziemi rolnej, mówiąc kolokwialnie, nie można ukraść, a poza tym jest tania w utrzymaniu( niewielki podatek rolny). Chyba, że myśli się o dopłatach z UE. Wtedy koszty znacząco wzrastają.

Read Previous

Inwestycje w sztukę

Read Next

Gdzie najlepiej wziąć kredyt hipoteczny?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular