4 października 2023

Kilka słów na temat hipoteki – mini poradnik dla początkujących

Kredyt hipoteczny, zabezpieczenie hipoteczne, hipoteka – te pojęcia nie są nam obce, gdyż stale powtarzane są w rożnego rodzaju mediach, z którymi spotykamy się codziennie. Czy jednak jesteśmy pewni, czy wiemy wszystko na ten temat?

Czym właściwie jest hipoteka?

Hipoteka definiowana jest jako ograniczenie prawa do nieruchomości, na przykład domu, mieszkania, majątku ziemskiego. Służy ona jako zabezpieczenie w razie niewypłacalności, na przykład kredytowej.

Kredyt hipoteczny

Jest kredytem bankowym, zaciąganym na wiele – nawet kilkadziesiąt – lat. Jego zabezpieczeniem jest właśnie hipoteka czyli lokal, dom, mieszkanie, majątek ziemski. Wymaga on zastawu, gdyż jest zazwyczaj bardzo wysoki i zaciągany najczęściej na budowę domu czy zakup jakiejś nieruchomości, na przykład kamienicy w centrum miasta. Bardzo często właśnie nieruchomość na którą zaciągany jest kredyt, jednocześnie stanowi jego zabezpieczenie.

Zanim weźmiesz – zbierz informacje

Jeśli planujemy zaciągnięcie kredytu hipotecznego, nie powinniśmy wybierać się do najbliższego banku lecz dokładnie sprawdzić ofertę znanych nam placówek i upewnić się, że instytucja z której oferty skorzystamy jest dla nas najbardziej korzystna.

Bardzo dużo informacji na temat kredytu hipotecznego możemy znaleźć zbierając ulotki czy wyszukując oferty w Internecie. Warto również zapoznać się z opinią innych, którzy te doświadczenie mają już za sobą. To z całą pewnością uchroni nas przed ewentualnymi problemami.

Read Previous

Kurs złotego drastycznie spada

Read Next

Mieszkanie na własność – dlaczego warto?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular