Zarządzanie finansami najmniejszych jednostek społecznych jakimi są gospodarstwa domowe przysparza często wielu problemów. Podejmowanie decyzji inwestycyjnych takich jak lokowanie zaoszczędzonych środków finansowych lub pozyskiwanie kredytów jest trudnym zadaniem. Wymaga ono wielu przemyśleń, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i frustrujących sytuacji. Jak zatem prawidłowo zarządzać budżetem i skąd czerpać informacje o jego kondycji?
Główne obszary finansów gospodarstw domowych
Zarządzanie budżetem domowym to bardzo ważny proces, który ma pozwolić na utrzymanie płynności finansowej, nawet w sytuacji chwilowej utraty środków pieniężnych. Przychody uzyskujemy dzięki otrzymywaniu wynagrodzenia za świadczoną pracę, sprzedaży produktów na rynku towarów i usług w przypadku posiadania gospodarstwa rolnego lub otrzymywania środków pieniężnych z posiadanych lokat w dłużnych papierach wartościowych.
Umiejętne zarządzanie posiadaną gotówką jest pierwszym etapem do sprawnego zarządzania całym majątkiem. Utrzymanie płynności w budżecie domowym pozwala z czasem odłożyć część środków na różne nieprzewidzianie sytuacje. Gromadzenie rezerwy finansowej ułatwia utrzymanie płynności, a jednocześnie pozwala zainicjować zachowania związane z kumulowaniem oszczędności, co jest warunkiem przejścia na kolejny poziom, czyli systematycznego oszczędzania na różne cele.
Kondycja budżetu domowego
Kondycję budżetu domowego możemy łatwo określić robiąc np. miesięczne zestawienie dochodów i wydatków. Systematyczna kontrola pozwoli na rzeczywistą ocenę jego kondycji. Warto w tym celu rozpocząć spisywanie wszystkich swoich wydatków, aby po pewnym okresie przekonać się na co wydajemy najwięcej pieniędzy i czy rzeczywiście są to rzeczy i produkty dla nas niezbędne. Może okazać się, że drobne zakupy generują całkiem duże wydatki, z czego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy.
Takie spontaniczne wydawanie pieniędzy na niewielki zakupy możemy ograniczyć po przez odpowiednie planowanie finansów gospodarstwa domowego. Jeżeli wiemy, że przed nami okres zwiększonych wydatków jak np. wakacje, święta, urodziny bliskich, początek roku szkolnego, postarajmy się zacząć odkładać na te okazje pieniądze nawet z rocznym wyprzedzeniem.