4 października 2023

Dodatkowe koszty kredytów hipotecznych

W obecnych czasach niewiele osób może pozwolić sobie na własne mieszkanie. Ci, którzy marzą o własnym M4 podejmują więc decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Zanim wybierzemy się do banku, warto przejrzeć wiele ofert i wybrać taką, która wiąże się z jak najmniejszymi kosztami.

Ubezpieczenia

Zaciągając kredyt hipoteczny musimy liczyć się z tym, że bank będzie wymagał od nas wykupienia różnego rodzaju ubezpieczeń. Pierwszym z nich jest tzw. ubezpieczenie pomostowe, które wpłaca się aż do chwili uzyskania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Zwykle jest pobierane jako marża zwiększająca oprocentowanie kredytu, albo z góry. Koszt zależy od tego jak szybko uda się doprowadzić do finału formalności związane z księgą wieczystą. Osoby, które nie wniosły wymaganego wkładu własnego (zwykle w wysokości 20%) są zobowiązane do ubezpieczenia brakującej kwoty. Tę składkę należy opłacać aż do momentu, kiedy wkład własny uzyska wymagany przez bank poziom. Ubezpieczyć trzeba też samą nieruchomość, która jest zabezpieczeniem kredytu. Dodatkowe ubezpieczenia to np. ubezpieczenie na życie, czy od utraty pracy. Chociaż nie są obowiązkowe, czasem mogą obniżyć marżę kredytową.

Prowizja

Prowizja jest naliczana przez banki przy udzielaniu kredytów, a jej wysokość wynosi od 0 do 3% kwoty kredytu i jest pobierana jednorazowo. Niższe prowizje zazwyczaj otrzymują stali klienci banków, albo osoby, które przeniosły kredyt z innego banku. Niektóre instytucje uzależniają wysokość prowizji od marży kredytowej. Kredyty hipoteczne są zaciągane na kilkaset tysięcy złotych, prowizja jest więc odpowiednio wysoka. Ponieważ to duży wydatek, w niektórych przypadkach można ją spłacać w ratach jako część kwoty zadłużenia.

Wcześniejsza spłata kredytu

Z dodatkowymi kosztami wiąże się także wcześniejsza spłata kredytu. Jeśli więc planujemy spłacić zadłużenie przed terminem, warto uwzględnić to przy wyborze oferty, bo prowizja w przypadku wcześniejszej spłaty sięga nawet do 3%. Banki zazwyczaj określają maksymalną kwotę jaką można nadpłacić nie ponosząc dodatkowych kosztów, a poza tym wyznaczają dni, w których można dokonać takiej operacji. Należy też pamiętać, że za zmianę harmonogramu wpłat banki również pobierają opłaty, więc nie warto dokonywać nadpłat niezgodnych z zawartą umową.

Read Previous

Kredyt konsolidacyjny – wybawienie czy dodatkowe koszty?

Read Next

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj! Weź chwilówkę!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular