4 października 2023

Czym jest rękojmia – jak złożyć reklamację w ramach rękojmi?

Kupiłeś wadliwy towar i chciałbyś go zwrócić? Każdemu konsumentowi przysługuje możliwość reklamacji w ramach rękojmi z tytułu wad fizycznych oraz prawnych. Czym dokładnie charakteryzuje się ten typ reklamacji i jak to wygląda w praktyce?

Definicja reklamacji w ramach rękojmi

Reklamacja na podstawie rękojmi obejmuje wadę fizyczną lub prawną, która została ujawniona w ciągu 2 lat od wydania towaru. Przy rękojmi za wadę towaru odpowiada sprzedawca.

Każdy sprzedawca ma obowiązek rozpatrzenia reklamacji klienta. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta ma na to 14 dni kalendarzowych. Jeśli przekroczy ten termin, to reklamację uznaje się z góry za zasadną. 

Niezgodność towaru z umową

Jeśli chodzi o czynniki, według których reklamacja w ramach rękojmi będzie zasadna, to ustawa o prawach konsumenta mówi, że reklamacja będzie możliwa w sytuacji, kiedy towar:

  • nie nadaje się do tego celu, w którym miał być używany, czyli np. parasol przepuszcza wodę,
  • Nie ma tych właściwości, o których sprzedawca zapewniał kupującego,
  • Nie był wydany w stanie kompletnym.

Jeśli zaś chodzi o wspomnianą wcześniej wadę prawną towaru, to występuje ona wtedy, kiedy nabyta rzecz stanowi własność osoby trzeciej lub posiada jakiekolwiek ograniczenia w korzystaniu, które wynika z orzeczenia właściwego organu.

Jakie czynności może podjąć sprzedawca?

Kupujący w przypadku stwierdzenia wady ma prawo żądać jednego z rozwiązań:

  • wymiany towaru na nowy,
  • naprawy,
  • obniżenia ceny,
  • odstąpienia od umowy.

Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o te wszystkie czynności, to sprzedający powinien to zrobić niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego. Oczywiście należy do interpretować do danej sytuacji, czyli sprzedawca określa najszybszy czas, jaki będzie potrzebowała wymianę towaru lub jego naprawę. Jeśli jednak zaprzestano produkcji tego towaru lub wymiana produktu na nowy jest dużo droższa od naprawy zepsutego elementu, to sprzedawca ma prawo odmówić i zaproponować inne rozwiązanie. 

Warto zatem znać swoje prawa, tym bardziej że na rynku niestety nie brakuje osób, które poniekąd żerują na ludzkiej naiwności. Dzięki temu w razie potrzeby szybko wymienisz zepsuty towar na nowy.

Read Previous

Jakie prawa ma firma windykacyjna?

Read Next

Czym są zakupy grupowe?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular