4 października 2023

Czym jest EPU?

Rozszyfrowany skrót EPU oznacza Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. Dowiedz się dlaczego i kiedy warto przeprowadzić sprawę przez internet. W polskim systemie prawnym EPU funkcjonuje od 1 stycznia 2010 roku i aktualnie stanowi podstawową drogę postępowania, która ma doprowadzić do odzyskania należności komorniczych.

Czym jest Elektroniczne Postępowanie Upominawcze?

EUP to jeden z rodzajów postępowania upominawczego, które obowiązuje na gruncie kodeksu postępowania cywilnego i jest niczym innym jak pisemnym upomnieniem dłużnika o spłacie zadłużenia, które jest wysyłane przez sąd. Jest również interpretowane przez prawo jako ponaglenie do zapłaty długu. Najczęściej dotyczy nieskomplikowanych spraw oraz niższych kwot.

Dłużnika o jego zaległościach można powiadomić drogą internetową, na przykład wysyłając do niego wiadomość e-mail. Tym właśnie jest EPU. Z reguły sąd składa pozew drogą elektroniczną w celu szybszego zakończenia postępowania.

EPU to stosunkowo sprawny sposób ściągania długów, jednak ma kilka podstawowych wad. Największa z nich to to, że można ją stosować w przypadku nieskomplikowanych, drobnych roszczeń, jak na przykład:

  • nieopłacone faktury VAT o niewielkich kwotach,
  • umowy pożyczkowe.

System nie ma zastosowania w sprawach bardziej skomplikowanych, które wymagają wyjaśnienia i dotyczą większych sum pieniędzy. W takich przypadkach istnieje spore prawdopodobieństwo, że sąd internetowy przekaże sprawę do rozpatrzenia właściwej instancji w trybie standardowym. Należy pamiętać, iż nie wszystkie upomnienia przesłane przez E-Sąd są zasadne.

Zalety EPU

EPU pomimo kilku niewielkich mankamentów, jest skuteczny i ma wiele zalet. Do nich można zaliczyć między innymi:

  • szybkość działania – komunikacja pomiędzy sądem a stronami odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej, co znacznie skraca proces odzyskania długów,
  • niższe koszty postępowania – w zwykłym postępowaniu opłata wynosi 5% przedmiotu wartości sporu, w EPU tylko 1,25% (jednak nie mniej niż 30 zł);
  • automatyzacja – w prosty sposób wierzyciel może stworzyć odpowiedni e-formularz, a sąd automatycznie nadaje klauzulę wykonalności, nie ma zatem konieczności składania wniosku o jej uzyskanie.

Jeżeli dłużnik uważa, że toczące się przeciw niemu elektroniczne postępowanie jest bezzasadne, powinien w ciągu 14 dni złożyć sprzeciw. Nie wszyscy dłużnicy mają tego świadomość lub wiedzę jak to zrobić. W tym przypadku z pomocą przychodzą firmy, które wyspecjalizowały się w pomocy e-dłużnikom.

 

Read Previous

Kredyt na własne M4

Read Next

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie – na czym polega?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular