4 października 2023

Co to jest BIK i jakie dane gromadzi

Potrzebujesz kredytu? Zastanawiasz się jakie są Twoje szanse na jego uzyskanie? Dowiedz się, czym jest BIK i jaki ma wpływ na decyzje banku w sprawie kredytu.

BIK – Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej to baza, w której gromadzone są informacje o tym, jak realizujesz swoje zobowiązania kredytowe i finansowe. Jest to źródło informacji kredytowej i gospodarczej dla banków, w których starasz się o kredyt. To największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych, a także przedsiębiorcach. Gromadzone są tam informacje o zadłużeniu, a także o terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań, co wpływa na późniejsze ustalenie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Do BIK napływają informacje z banków, SKOK-ów, firmy pożyczkowych, leasingowych i faktoringowych.

BIG InfoMonitor – co to takiego?

BIG InfoMonitor (Biuro Informacji Gospodarczej) to równorzędna spółka, która pomaga w funkcjonowaniu Biura Informacji Kredytowej. BIK i BIG wzajemnie się uzupełniają, tworząc kompleksowy zbiór informacji o Twojej wypłacalności. Trafiają tam informacje dotyczące płatności zobowiązań takich jak rachunki za telefon oraz media czy raty alimentów. Zgromadzone dane pomagają monitorować i w razie niebezpieczeństwa ograniczyć ryzyko finansowe prowadzonej działalności gospodarczej. Dane do BIG wysyłane są z przedsiębiorstw działających we wszystkich sektorach gospodarki – dostawcy energii, operatorzy sieci komórkowych itp.

Scoring BIK – cenne punkty

Po złożeniu wniosku o kredyt, BIK przygotowuje raport Twojej historii kredytowej i przesyła do banku. Twoja zdolność kredytowa oceniana jest punktowoscoring BIK – na podstawie specjalnej formuły matematycznej. Im więcej punktów uzyskasz tym większa szansa, że otrzymasz kredyt. Dane, które są brane pod uwagę przy scoring BIK, można podzielić na cztery kategorie:

  • jakość kredytów,
  • aktywność kredytowa,
  • wykorzystanie limitów kredytowych,
  • częstotliwość ubiegania się o kredyty.

Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jedyna metoda z jakiej korzystają banki. Przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu, weryfikują Twoją zdolność na różne sposoby i biorą pod uwagę dużo więcej czynników.

Czyszczenie BIK, czyli jak wyczyścić historię kredytową

Jeżeli uda Ci się dostać kredyt to dane o jego terminowej bądź nieterminowej spłacie są aktualizowane w bazie BIK co najmniej raz w tygodniu aż do spłaty ostatniej raty. Jeżeli trzymałeś się terminów i uda Ci się spłacić kredyt, to informacje te nie są widoczne dla instytucji śledzących Twoją zdolność kredytową. Oczywiście, możesz podpisać zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach i wtedy będzie ona widoczna we wszystkich raportach. Jeżeli jednak pojawiły się problemy z płatnościami to informacje te mogą być przetwarzane przez BIK przez 5 lat. Wymazanie informacji bądź całkowite wyczyszczenie historii nie jest możliwe, ponieważ wszelkie zmiany w historii kredytowej regulowane są przez Prawo bankowe. Istnieją trzy przypadki, w których możliwa jest korekta niektórych informacji:

  • odwołanie zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie – informacje o kredytach tego typu są usuwane z historii;
  • upływ 5 lat od spłaty kredytu, przy którym wystąpiły problemy;
  • nieprawdziwe bądź nieaktualne informacje, które pojawiły się w Twojej historii kredytowej.

Z uwagi na to, że informacje w historii kredytowej nie podlegająca zatajeniu i wymazaniu, warto zadbać, by wszelkie zobowiązania finansowe płacone były w terminie. Będziesz bardziej wiarygodny i zwiększysz swoje szanse na uzyskanie kredytu.

Read Previous

Składki ZUS w 2019: jakich zmian możemy się spodziewać?

Read Next

Ubezpieczenie mieszkania – sprawdź, co należy o nim wiedzieć

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular