3 października 2023

Biuro rachunkowe online – dlaczego to rozwiązanie dla MŚP?

MŚP czyli sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw stale się rozwija. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, od 2014 roku obserwuje się znaczny wzrost odsetka mikroprzedsiębiorstw. Zauważalna jest także poprawa ich sytuacji finansowej. Niezbędne staje się więc zadbanie o jak najsprawniejsze prowadzenie księgowości. Jakie zatem biuro rachunkowe wybrać? Czy warto pomyśleć o księgowości online?

Czym jest biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy, który świadczy usługi w zakresie rachunkowości na rzecz innych podmiotów gospodarczych, organizacji, instytucji oraz osób fizycznych. Działanie biura rachunkowego odbywa się na podstawie zlecenia dokonanego przez daną jednostkę. Zlecenie to dotyczy wykonania czynności wynikających z obowiązków zawartych w kodeksie prawa podatkowego, prawa pracy, przepisów o ubezpieczeniu społecznym, przepisów z zakresu statystyki itp.

Szacuje się, że około 62,77% polskich firm prowadzi swoją księgowość przez biura rachunkowe. Jest to ponad połowa istniejących przedsiębiorstw. Z jakimi więc problemami mogą się spotkać? Ponad 60% właścicieli firm twierdzi, że największym obciążeniem jest konieczność dowożenia dokumentów do biura.  Rozwiązaniem tego problemu okazuje się więc skorzystanie z usług biura rachunkowego online.

Biuro rachunkowe dla małych firm

Małe, nierzadko młode przedsiębiorstwa coraz liczniej zdają sobie sprawę z konieczności usprawniania funkcjonowania firmy. Jednym z obszarów, w którym dokonują zmian w celu podniesienia efektywności, jest księgowość. Wiele firm z tego sektora decyduje się na biura rachunkowe, jednak i te posiadają liczne wady – czas stracony na dostarczenie dokumentów, niski poziom doradztwa w zakresie optymalizacji kosztów, czy konieczność prowadzenia równoległej ewidencji księgowej w firmie.

Doskonałym wyborem okazują się biura rachunkowe online. Ich niewątpliwą zaletą jest dostosowanie do potrzeb przedsiębiorcy. Zespół profesjonalnych księgowych dba o poprawność księgowania wszelkich kosztów, rozliczeń, generowania i składania deklaracji, czy właściwe zapisy w KPiR. Przedsiębiorca natomiast, dzięki stałemu dostępowi do programu online może w każdym momencie sprawdzać działania księgowych. Znika problem osobistego dostarczania dokumentów do biura, co jest niewątpliwą oszczędnością czasu. Rozwiązuje się także problem terminów – wszystkie dokumenty są rozliczane i dostarczane na czas.

Biuro rachunkowe jak wybrać?

Wybierając biuro rachunkowe powinniśmy skupić się na kilku bardzo ważnych kwestiach. Podstawą podjęcia decyzji powinna być pewność, że korzystamy z usług certyfikowanych księgowych. Daje to gwarancję, że dostarczone dokumenty zostaną rozliczone poprawnie. Konieczne jest też sprawdzenie, czy dane biuro ma doświadczenie w prowadzeniu księgowość w branży w której działamy.

Bardzo ważne jest, aby biuro rachunkowe ponosiło pełną odpowiedzialność za rozliczaną dokumentację. Musi posiadać licencję na prowadzenie działalności księgowej oraz ubezpieczenie OC. Należy pamiętać, że obowiązkiem przedsiębiorcy jest zadbanie o  poprawność rozliczeń z urzędem skarbowym. Ubezpieczenie biura księgowego powinno umożliwiać odzyskanie ewentualnej kary naliczonej przez urząd.

Kolejną kwestią o której należy pamiętać jest sprawdzenie, czy dane biuro działa zgodnie z obowiązującymi przepisami i uwzględnia najnowsze interpretacje podatkowe. Oprogramowanie księgowo-podatkowe powinno być zgodne i na bieżąco aktualizowane z najnowszymi przepisami i ich interpretacjami. Konieczne jest także uzyskanie informacji na temat bezpieczeństwa przechowywania danych. Należy zapytać, w jaki sposób biuro archiwizuje dane, jak często się to odbywa oraz gdzie są przechowywane kopie dokumentów elektronicznych.

Tylko po dogłębnym przeanalizowaniu powyższych kwestii, możemy podjąć decyzje o wyborze odpowiedniego biura i mieć pewność zadowolenia z usługi.

Read Previous

Radca prawny – dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej?

Read Next

Przygotowanie do targów – jak zorganizować firmowe stoisko?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular