3 października 2023

Bezpieczne zaciąganie hipoteki

Boimy się zaciągać kredyt hipoteczny, istnieje wtedy obawa, że możemy stracić wszystko. Jednak istnieje możliwość jego zaciągnięcia bez żadnych obaw, warto znać jedynie kilka podstawowych zasad, aby zaciągnięty kredyt był bezpieczny.

Zastanów się nad bankiem

Wybór banku wcale nie jest prosty. To który z nich wybierzemy jest bardzo istotnym wyborem. Nie istnieje jednak najlepsza oferta kredytu hipotecznego. Warto więc zapoznać się z ofertą wszystkich banków w tym zakresie i dopasować idealny kredyt do swoich potrzeb.

Procedury są ciężkie i niezrozumiałe

Bardzo często procedury kredytowe są trudne i niezrozumiałe. Warto więc zgłaszać się do doradcy kredytowego, który pomoże nam wybrać bank, a dodatkowo przejdzie wraz z nami przez wszystkie formalności.

Co z umową?

Umowę przede wszystkim powinniśmy dokładnie i zrozumiale przeczytać zanim ją podpiszemy, aby nie wpaść w żadne pułapki. Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa bez dodatkowej kary, od czego zależy oprocentowanie rat, czy istnieje możliwość zawieszenia rat.

Pułapka – wysokie opłaty podatkowe

Pułapką okazują się dość wysokie opłaty dodatkowe, naliczane np. za rozpatrzenie wniosku, prowizje od kredytu, ubezpieczenie, opłata dla rzeczoznawczy czy ubezpieczenie nieruchomości. Zwróćmy więc uwagę aby wskazanych opłat było jak najmniej lub były ja najniższe.

Co z ratami?

Mamy do wybory raty równe i malejące – które z nich okazują się lepsze?

To, który system wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych możliwości finansowych. Jeśli wybierzemy raty malujące to na początku zapłata może okazać się dość wysoka, jednak z biegiem lat znacznie się obniży. Przy ratach stałych przez cały okres kredytowania będziemy płacić tę samą kwotę – na początku może być ona niższa niż przy ratach malejących.

Jaka waluta?

Również waluta pozostaje utrapieniem, gdyż często nie możemy się zdecydować. Niespodzianką przy wybieraniu waluty obcej może być jej nagłe większe oprocentowanie, co sprawia, że spłacamy kilka razy większy kredyt.Jednak sytuacja może być również odwrotna i kredyt znacznie się zmniejszy. Jak będzie w przyszłości – nie wiemy. Jeśli jednak nie chcemy niespodzianek to warto zdecydować się na krajową walutę – PLN.

 

Read Previous

Opinia Tax Time na temat remontów mieszkań – możemy sporo zaoszczędzić!

Read Next

Zakupy grupowe – oszczędność dla firm

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Most Popular