nieruchomości-zmiany-2018

Zmiany na rynku nieruchomości w 2018 roku

Miniony rok 2017 według danych statystycznych, charakteryzował się najwyższą liczbą dokonanych transakcji na rynku nieruchomości. Mieszkania sprzedawały się szybko, ponieważ warunki kredytowe były sprzyjające, a stopa bezrobocia utrzymywała się na niskim poziomie. Deweloperzy uzyskali łącznie ponad 130 tys. pozwoleń na budowę w całym 2017 roku. Liczby są imponujące, a rynek nieruchomości zdecydowanie może pochwalić się rekordowymi wynikami. Czy sytuacja zmieni się jednak w 2018 roku? Jakie zajdą zmiany w prawie budowlanym i jakie będą miały skutki dla deweloperów?

Zmiana prawa budowlanego

Wraz z nowym rokiem, od 1 stycznia 2018 roku, weszły w życie nowe przepisy budowlane, które dotyczą głównie powierzchni mieszkań. Pierwsza zmiana dotyczy architektów i projektantów, ponieważ mieszkania budowane w nowym roku powinny posiadać minimalny metraż 25m2. Uregulowane jest również miejsce, w którym powinna znaleźć się pralka. Dotychczas wskazane było umieszczenie jej w łazience, jednak od stycznia możliwe jest dowolne jej zagospodarowanie.

Lokalizacja – główny wyznacznik inwestora

Każdy, kto kupuje nieruchomość w dużym mieście, poszukuje przede wszystkim dogodnej lokalizacji, blisko centrum lub z dobrym dojazdem do pracy. Dzielnica, w której znajduje się nieruchomość może wpływać bardzo pozytywnie lub negatywnie na podjęcie decyzji o zakupie. Od nowego roku, czynnik lokalizacyjny będzie miał jeszcze większe znaczenie, a działania deweloperów przyczynią się do większego zagęszczenia budownictwa w centrum miast. Jest coraz mniej miejsca na nowe mieszkania w centralnych dzielnicach, dlatego inwestorzy teraz częściej podejmują decyzję o remoncie i odnowieniu starszych lokali.

Czy mieszkania będą droższe?

Rosnące stopy procentowe oraz konkurowanie deweloperów o najlepszą lokalizacje może przyczynić się do podniesienia cen nieruchomości. Zmiany zależą jednak od aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, a także od dostępności kredytów hipotecznych. Przewidywany jest również wzrost cen gruntów budowlanych oraz utrudnienia związane z zakupem terenów rolnych. W 2018 roku może dojść więc do wahań cenowych, jednak sytuacja na rynku nieruchomości nie powinna być gwałtowna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen + eleven =