O bezpieczeństwie płatności internetowych

Popularność zakupów internetowych nieustannie wzrasta, czego najlepszym dowodem są prognozy analityków finansowych. Szacuje się, że do 2017 roku, wartość rynku e-commerce w Polsce przekroczy 4 proc. całkowitej sprzedaży detalicznej. Rozwój handlu internetowego pociąga za sobą rozwój wirtualnych płatności, jednak wiele osób nadal ma wątpliwości co do bezpieczeństwa takich transakcji. Czy słusznie?

DOSTĘPNE METODY PŁATNOŚCI

Sklepy internetowe i portale aukcyjne zwykle udostępniają swoim klientom kilka sposobów płatności online: od płatności przy odbiorze, przez płatność kartą i przelew na rachunek bankowy, aż po e-portfel, po stronie którego leży obsługa płatności online. Największym zaufaniem klientów nadal cieszą się najbardziej tradycyjne metody, czyli płatność przy odbiorze przesyłki i przelew bankowy. Wynika to z obawy, z resztą całkiem słusznej, przed podawaniem danych karty kredytowej lub debetowej, które łatwo mogą wpaść w niepowołane ręce. Ryzyko wzrasta w momencie, gdy dokonujemy płatności kartą podczas zakupów w mało znanym zagranicznym e-sklepie.

BEZPIECZEŃSTWO E-PŁATNOŚCI

Znacznie bezpieczniejszą alternatywą pozostają portfele internetowe, na konto których możemy przelać określoną sumę lub powiązać je z kartą kredytową. Podczas płatności nie musimy podawać żadnych danych, a za bezpieczeństwo odpowiada operator transakcji, w interesie którego leży dołożenie wszelkich starań, aby nie doszło do żadnych sytuacji, które mogłyby zaszkodzić klientowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × four =