emeryture_gdzie odkladac

emeryture_gdzie odkladacObecnie funkcjonujący system emerytalny dla wielu osób nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przyszłości. Z tego powodu wiele osób chce bardziej świadomie zabezpieczyć własną emeryturę, samodzielnie odkładając dodatkowe sumy pieniędzy. Wybór między dostępnymi sposobami oszczędzania jest jednak bardzo duży, przez co można mieć pewne obawy.

Obecnie w ramach trzeciego filaru możemy zdecydować się na nieobligatoryjne składki emerytalne. Mogą to być Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), których istnienie znajduje się w gestii pracodawców. Sami możemy się zdecydować na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) bądź nowszy produkt o podobnej budowie, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Jeśli jesteśmy zdania, że oferowane nam konta w ramach trzeciego filaru nie są wystarczające i nie prezentują zbyt wielu walorów, można samodzielnie odkładać niewielkie kwoty w ramach programów oszczędnościowych, jakie znajdziemy w większości banków. Dzięki temu będzie nam łatwiej zmotywować się do regularnego przeznaczania na ten cel choćby niewielkich środków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>