Coraz więcej firm musi zapożyczać się, by móc normalnie funkcjonować – tak wynika z raportu „Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce” sporządzonego przez Narodowy Fundusz Gwarancyjny. Co jest powodem takiego stanu rzeczy?
Dlaczego firmy pożyczają pieniądze?
Niemal co trzecia polska firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest zmuszana korzystać z zewnętrznego finansowania w celu pokrywania kosztów prowadzenia działalności. Jakie są główne powody?
- Kontrahenci nieprzestrzegający terminów płatności (38% badanych firm udzieliło takiej odpowiedzi).
- Długie terminy zapłaty (37,3%).
- Uwarunkowania branżowe, np. oczekiwanie na zwrot VAT (18%).
- Zdarzenia losowe (11,3%).
Z raportu wynika również, że większość firm, które wskazywała jako powód zapożyczania się niedotrzymywanie terminów płatności przez kontrahentów, wymieniła również długie terminy zapłaty. W związku z długim oczekiwaniem lub brakiem zapłat mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nie są w stanie samodzielnie finansować swojej działalności i funkcjonowania na rynku.
Co finansują z pożyczonych pieniędzy?
Przedsiębiorstwa pożyczają pieniądze, by móc opłacić koszty codziennej działalności. Na co najczęściej są przeznaczane te pieniądze?
- Zrealizowanie zobowiązań wobec kontrahentów (30%).
- Zakup towarów i surowców (6,7%).
- Zapłata podatków (2,7).
- Wypłacenie wynagrodzeń (1,3%).
- Opłacenie składek ZUS (0,7).
Ponadto 12% firm deklarowało, że korzystanie z finansowania zewnętrznego jest podyktowane aktualnymi potrzebami, które są różne w zależności od sytuacji. Z kolei co dziesiąta firma pożycza pieniądze na wypadek niespodziewanych wydatków.
Z tego wynika, że firmy w zdecydowanej większości mają przygotowane środki na wydatki związane z pracownikami. Gorzej sytuacja wygląda ze zobowiązaniami względem kontrahentów.
W której branży jest najgorzej?
Na opóźnienia w płatnościach i konieczność zaciągania długów najbardziej narażona jest branża budowlana. Wiąże się to z dużą liczbą powiązań między firmami (inwestor, wykonawca, podwykonawca, hurtownia, producent). Opóźnienia w zapłacie tego pierwszego powodują zator płatniczy, który dotyka podmiotów na wszystkich szczeblach.